Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Kararsızlık diz boyu

Bugün açıklanacak olan tarım dışı istihdam verileri FED’in Ekim ayında mı yoksa Aralık ayında mı faiz indireceği konusunda iyi bir fikir vereceği açısından oldukça önemli.

Dün açıklanan yeni iş başvuruları gösterdi ki son 3-4 aylık bir zaman içinde ABD’de işten çıkartmalar olmadığı gibi, yeni alımlar da pek olmamış. Yani istihdam piyasasında talepte bir artış veya azalış olmamış.

Bir önceki gün açıklanan Tedarik Yönetimi Enstitüsü endeksini hatırlayacak olursak bu endeksin istihdam alt endeksinin güçlü çıkması, istihdamın artmış olabileceğini gösteriyor. Piyasanın beklentisine bakacak olursak bugün açıklanacak tarım dışı istihdamın 94 bin kişi artacağını gösteriyor. Önceki ayın tarım dışı istihdam verisinin 4 bin kişi azaldığını ve dün açıklanan iş yeni başvuruları verilerinde bir önceki haftanın başvurularının yukarı yönde revize edilmesi, bence bugün açıklanacak tarım dışı istihdam verisinin 100 bin civarında değil de, 50 bin civarında bir rakam olabileceği yönünde.

Bu durumda paritenin yukarı yönlü hareket etmesini bekleyebiliriz. Eğer tarım dışı istihdam verisi 50 bin kişinin alında açıklanırsa paritenin 1.42’nn üzerine yeniden yükselmesi büyük bir olasılık olur. Ancak 50 bin ve üzerinde bir rakam tam olarak Dolar olumsuz olmayacağından dolayı piyasanın kararsız olmasına neden olabilir. Bu da gün içindeki dalgalanmanın sonrasında paritenin yeninde 1.4030 seviyesinde doğru hareketlenmesine neden oldur. Ancak 100 bin ve üzerinde bir rakam paritenin 1.3980’li seviyelere gerilemesini sağlayabilir. Benim beklentim 50 bin civarında bir veri olacağı ve paritenin veri açıklandıktan sonra önce bir miktar yükselip sonra gerileyeceği yönünde.

Çoğul Güçler Altını Etkiliyor

Bir yandan dünyanın gelişmiş ekonomileri yavaşlamaya yüz tutarken, diğer yandan doğunun gelişen ekonomilerinde faaliyetler artmaya devam edince, faizler batı ekonomilerinde azalıp, enflasyon baskısı gelişen ekonomilerde görülmeye devam ediyor. Bu global dengesizlik, altın gibi enflasyon ve belirsizlik ortamının yatırım araçlarının uzun vadeli talebinin yüksek olmasına neden olmaya devam edecek. İşte bu konjonktür içinde eğer Dolar gerilemeye devam edecek olursa, o zaman altının da yükselmesini bekleyebilirsiniz.

Benzin ve Kalorifer Yakıtı Fiyatları Petrolü Kaldırdı

Benzin ve kalorifer yakıtı fiyatlarındaki yükseliş, bir önceki yılın stoklarının zaten altında kalan petrol stoklarının da etkisiyle petrol fiyatları dün gerilemeye devam etmeyi reddedip tamamen tersi bir konuma girdi. Bu da petrol fiyatlarının yükselmesine neden oldu. Bu yükseliş hareketinin boyu o kadar belirgin ki teknik olarak bugün yükseliş hareketinin devam edebileceği oldukça yüksek bir ihtimal olduğundan aşağı yönlü bir hareketin özellikle de kritik Cuma günü olmasını pek beklememeliyiz.

X