Gündem Haberleri

  Kararnameyle öğretmenlikten oldu

  Hürriyet Haber
  10.01.2002 - 14:38 | Son Güncelleme:

  Atatürk Üniversitesi Ağrı Eğitim Fakültesi`ni başarıyla tamamlayan doğuştan görme engelli 24 yaşındaki Hasan Yanarateş, Milli Eğitim Bakanlığı`nın geçen yıl yayınladığı bir genelge doğrultusunda öğretmenlik yapma hakkının elinden alınmasına rağmen mücadele azmini kaybetmedi. Yanarateş, ikinci bir üniversite kazandi.

  Muğla Üniversitesi`nde okuyan genç, öğretmenlik yapabilmek için Danıştay`da hakkını arayacak.

  Görmeyen ilkokul öğretmenini örnek alarak öğretmen olmak isteyenYanarateş, ilk ve orta öğretimini başarıyla tamamladıktan sonra hayallerini süsleyen mesleğe adım atmak amacıyla 1997 yılında girdiği üniversite sınavlarını kazandı ve 4 yıllık sınıf öğretmenliği bölümünü bitirdi.

  Öğretmenlik yapabilmek için ilgili makamlara başvuruda bulunan görme engelli gence, Milli Eğitim Bakanlığı`nın geçen yıl Ağustos ayında yayınladığı genelge doğrultusunda öğretmenlik yapamayacağına ilişkin rapor verildi.

  ``KARAR UMUDUMU KIRDI, AMA...``

  Yanarateş, en son 6 Ağustos 2001 tarihinde çıkarılan atama genelgesinin özürlülere yönelik maddesinin, görme oranı onda on olanların ve renk algılama bozukluğu bulunmayanların sınıf öğretmenliğine müracaat edebileceğini, görme engellilerin ise Türkçe, Müzik, Sosyal Bilgiler ve Rehberlik alanlarında öğretmenlik yapabilmesini öngördüğünü söyledi. Yanarateş, ``Bu karar umudumu kırdı, ancak öğretmen olma azmimi yok etmedi`` dedi.  

  ÖĞRETMENLİK MÜCADELESİ

  Yanarateş, sınıf öğretmenliğini okurken yan alan olarak Sosyal Bilgiler Bölümü`nü seçtiğini, ancak bu alanda öğretmenlik yapma talebine karşılık kendisine ``yan alanda atama yapılamıyor`` yanıtınınverildiğini belirterek, öğretmenlik mücadelesini şöyle özetledi:

  ``Arkadaşlarımın kasete aldığı ders notları ile çalışarak, Ağrı Üniversitesi Eğitim Fakültesi`nin Sınıf Öğretmenliği Bölümü`nü geçen yıl tamamladım ve öğretmenlik başvurumu ilgili yerlere yaptım. 7 Kasım2001 tarihinde atamam Mardin iline yapıldı. Ancak Ankara`da toplanan Özürlüler Komisyonu`nda öğretmenlik yapamayacağıma ilişkin karar verildi. Böylece, en büyük hayalim olan sınıf öğretmenliği hakkım Milli Eğitim Bakanlığı`nın yayınladığı genelge ile elimden alındı. Öğretmenlik yapamayacağımı anlayınca, tekrar üniversite sınavına girdim Muğla Üniversitesi`nin Türkçe Bölümü`nü kazandım. Halen okuduğum bu fakültede, sınıf öğretmenliğimin geri verilmesi için mücadelemi sürdürüyorum.``

  ``Bize madem bu mesleği yaptırmayacaklardı, neden okumamıza izin veriyorlar`` diye soran Yanarateş, ``Bakanlıkça kazanılmış hakkımın gasp edildiğini düşünüyorum`` dedi.

  DANIŞTAY`A DAVA AÇACAK

  Yanarateş, Danıştay`a dava açmak için gerekli harç parasını temin etmeye çalıştığını, bu hafta içinde görmeyen bir avukat yardımıyla başvurusunu yaparak hakkını arayacağını söyledi.

  Kendisi gibi görmeyenlerin öğrenim gördüğü engelliler okulunda çoksayıda görmeyen öğretmene ihtiyaç bulunduğunu öğrendiğini de ifade eden Yanarateş, ``Görmeyenlerin halinden ancak, kendisi gibi olanlar anlar. Onlara ancak biz en iyi eğitimi verebiliriz`` diye konuştu.

  Yanarateş, bu arada ikinci bir üniversitede okuduğu gerekçesiyleöğrenim kredisi verilmediğini, bunun da kendisini mağdur ettiğini kaydetti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı