Dünya Haberleri

  Kararname gecikti, saray kuralları altüst oldu

  Uğur ERGAN / ANKARA
  18.07.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Türkiye’nin ilk sivil Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Genel Sekreteri Yiğit Alpogan’ın Londra Büyükelçiliği’ne atanmasına dair kararnameyi geciktiren Türkiye, İngiliz Kraliyet Sarayı Buckingham’ın kurallarını da alt üst etti.

  Kararnamesi gecikmeli çıkan Alpogan, güven mektubunu sunması için kendisine bugün için randevu veren Kraliçe 2’nci Elizabeth’in huzuruna çıkamadı. Kraliçe tatile çıktığı için, cumartesi günü İngiltere’ye gidecek olan Büyükelçi Alpogan, güven mektubunu Kraliçe tatilden döndükten sonra Eylül ayında verebilecek. Ancak Alpogan, güven mektubunun bir örneğini İngiltere Dışişleri Bakanı David Miliband’a sunarak, resmen görevine başlayabilecek.

  Hükümet Alpogan’ın yerine MGK Genel Sekreterliği’ne Türkiye’nin Atina Büyükelçisi Tahsin Burcuoğlu’nu önerdi. Ancak Cumhurbaşkanı Sezer bu isme de onay vermedi. Bu gelişme üzerine başkent kulislerinde, atamanın seçim sonrasına kalacağı, MGK Genel Sekreterliği görevini de genel sekreter yardımcısı tümgeneral Orhan Akdağ’ın vekaleten yürüteceği konuşulmaya başladı. Bu durumda AB yasaları uyarınca 2004 Ağustos’unda sivilleşen MGK Genel Sekreterliği bir süreliğine de olsa yeniden askerlere geçmiş olacak.

  2 AYDIR MASLAHATGÜZAR DÜZEYİNDE

  Alpogan’ın atanması uzarken, Türkiye’nin Londra eski Büyükelçisi Akın Alptuna’da bu süre içinde emekli oldu. Alptuna yaş haddi nedeniyle 15 Mayıs’ta emekliye ayrılıp Türkiye’ye geri döndü. Türkiye’yi iki aydan beri Londra gibi önemli bir merkezde maslahatgüzar Atılay Ersan temsil ediyor.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı