Kararname değişti, ilaçta ‘büyük indirim’ başladı

Hürriyet Haber
05 Aralık 2009 - 00:00Son Güncelleme : 04 Aralık 2009 - 21:44

İlaç fiyatlarını yeniden düzenleyen 2008 yılı Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Uygulama Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ, Resmi Gazete’nin dünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, ilaç üreticilerinin son dakika pazarlığıyla 5 Avrupa ülkesinin en düşüğü dikkate alınarak belirlenen referans fiyatın yüzde 60’ı yerine yüzde 66’sı indirimde baz alınacak. Kararnameye göre, dünden itibaren devreye giren indirim yöntemi şöyle işleyecek:
Depocuya satış fiyatı 3.56 liranın altında olan ilaçlar için KDV dahil perakende satış fiyatı üzerinden yüzde 4 indirim uygulanacak. İndirimli bedel üzerinden eczacı indirimi de yapılacak.
20 yıllık olarak belirlenmiş ilaçlardan depocuya satış fiyatı 6.79 liranın üzerinde olan ilaçlara referans fiyat alana kadar yüzde 23 iskonto uygulanacak (Baz iskonto yüzde 11+ yüzde 12 birlikte). Jeneriği olmayan orijinal ilaçlar için iskonto yüzde 23 olacak.
 Referansın altında fiyat almış jeneriği olmayan orijinal ilaçlarla orijinali olmayan jenerik ilaçlar için yapılacak mahsuplaşma işleminde, ilave yüzde 12 iskonto dikkate alınacak. Mevcut iskontosu yüzde 23’ün üzerinde olan ilaçlar için ilave yüzde 12 iskonto uygulanmayacak.
 20 yıldan eski ilaç statüsü kazanmış ve depocuya satış fiyatı 6.79 liranın altında olan ilaçlar, depocuya satış fiyatı 3.56 liranın altında olan  bütün ilaçlar, reçetesiz ilaçlar, kan ürünleri, tıbbi mamalar, radyofarmasötik  ürünler ve enteral beslenme ürünleri için yüzde 23’lük iskonto ve mahsuplaşmada ilave yüzde 12’lik iskonto yapılmasına ilişkin hükümler uygulanmayacak.

Toplam indirim yüzde 23 olacak

ARAŞTIRMACI İlaç Firmaları Derneği (AİFD) Genel Sekreteri Engin Güner, yeni uygulamayı şöyle değerlendirdi: “Bugüne kadar kurum iskontosu yapıyorduk. İlaç jenerik olsun, orjinal olsun, yalnızca yüzde 11 iskonto yapılıyordu. Yeni kararname ile jeneriği olmayan orjinallere ek olarak bir de yüzde 12 indirim yapılıyor. Yüzde 11 ve yüzde 12 toplamda yüzde 23 yapıyor. 20 yıllıklar da 1 Ocak’tan itibaren referans fiyata tabi olacak. Ayrı bir kategoriydi ve referans fiyata tabi tutulmuyordu. 10 liradan fazla fiyatlı olanlar da 1 Ocak’tan itibaren referans fiyat kategorisine koyuldu.”

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı