Karargahı Ankara, sembolü at

29 Ocak 2013 - 16:05Son Güncelleme : 29 Ocak 2013 - 20:03

Türkiye bir yandan NATO'nun gönderdiği Patriot'ları, diğer yandan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın başlattığı Şanghay İşbirliği Örgütü'ne üyelik konusunu tartışırken, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Bekir Kalyoncu sessiz sedasız çok önemli bir anlaşmaya imza attı.

Bakü'de düzenlenen imza töreni ile Türkiye, Azerbaycan, Kırgızistan ve Moğolistan'ın katılımıyla, "Avrasya Askeri Statülü Kolluk Kuvvetleri Teşkilatı" resmen kuruldu.

Örgütün kısa adının, kurucu ülkelerin baş harflerinden oluşacak şekilde, "TAKM" olması kararlaştırıldı. Örgütün genel karargahının Ankara olması konusunda da anlaşmaya varıldı.

Teşkilatın sembolü ise, tüm bu ülkelerin kültürlerinde önem taşıyan "at" olacak. TAKM'ın sembolü at heykeli, teşkilatın dönem başkanlığını üstlenen ülkeye teslim edilecek.

İmza töreninin ardından ilk dönem başkanı olarak TAKM'nin sembolü olan at heykeli, Azerbaycan Dâhili Koşunlar Komutanı tarafından Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Kalyoncu'ya teslim edildi. Türkiye, Mayıs 2014’e kadar dönem başkanlığını yürütecek, ardından Kırgızistan'a devredecek.
 
"KİMSEYE KARŞI DEĞİL..."
TAKM'nin kuruluşuna ilişkin yapılan açıklamada, örgütün "katılımcı ülkelerin askeri statülü kolluk kuvvetleri arasında işbirliğini geliştirmeyi öngördüğü" ve "sadece barışa hizmet etmeyi ve vatandaşlarına insan odaklı çağdaş kolluk hizmeti vermeyi hedeflediği" ifade edildi.

Açıklamada ayrıca, "TAKM'nin hiçbir ülke ve kuruluşa karşı oluşturulmadığı" da vurgulanırken, diplomatik kaynaklar, örgütün Avrupa ve Akdeniz Jandarmalar ve Askerî Statülü Kolluk Kuvvetleri Birliği’ne alternatif olarak kurulduğunu ifade ediyor.
 
DIŞİŞLERİ: JANDARMALAR ARASI İŞBİRLİĞİ
Dışişleri Bakanlığı ise Hürriyet'in sorusu üzerine, TAKM'nin "jandarmalar arasında bilgi ve deneyim paylaşımını öngören bir düzenle olduğunu" açıkladı.
 

Etiketler:
Okuyucu Yorumları { Toplam 10 Yorum }
 • fantom ucan 29.1.2013 21:21:38
  Cn sıkıntısından, Nato-Anlaşması Madde 5. Gayet güzel, Amerika ve Avrupa için." Taraflar tarafından alınan kararla, silahlı bir saldırı, bir veya fazla AVRUPA ÜLKESINE veya KUZEYAMERIKAYA karşı yapılacak saldırı tüm Ülkerlere karşı yapılmış sayılacak.Türkiye artık kendi için gerekli neyse yapmalı
 • asd sda 29.1.2013 21:04:08
  bu birlik suriyedeki gelişmeler ve mısırın kaotik ortamı atlatmasının ardından orta dünya birliğine dönüşecek söylemedi demeyin, başbakanın aynı zamanlarda katarı ziyaret etmesi ve diğer gelişmeler buna işaret, ama orta asyadaki türki cumhuriyetler halen rusyayı büyük kardeşolarak görüyrlar hbnzolsn
 • nejdet simseker 29.1.2013 20:42:15
  son on yildir ilk defa turk milleti adina yapilan guzel bir is gorduk , tesekkurler sayin Bekir Kalyoncu, bu baslangic devamini diliyorum aman araplardan uzak duralim.
 • Tolga Yılmaz 29.1.2013 20:14:34
  Güzel bir gelişme, diğer Türk ülkeleriyle daha fazla yakınlaşmamız lazım.
 • Rasim ERDOGAN 29.1.2013 19:59:12
  Turkiyemizin gelecegi artik Batida degil Doguda gelisen Turk milletleri ulkemizle kardesce ekonomik anlasmalar yapar bir zamanlar Ismet pasanin dedigi gibi "yeni bir dunya kurulur ve Turkiye bu dunyada yerini alir" bu soz Amerikaya karsi Ruslarla isbirligi acisindan soylenmisti simdi AB icin gecerli
 • Orhan Kitapci 29.1.2013 18:19:18
  Helal olsun bu yola devam cok gec kalindi zaten.ALLAH SIZDEN RAZI OLSUN,SONRADAN KATILANLARA AYNEN.
Sayfa Başı
HaberlerDünya turugidelloUçakAvrupadirek uçuşaktarmasız uçuşMezopotamya