Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Karar yüzlerine okunmadı

  Ayşegül USTA Seyit ERÇİÇEK / İSTANBUL
  25 Eylül 2012 - 00:00Son Güncelleme : 25 Eylül 2012 - 00:34

  Balyoz davasında haklarında yakalama kararı çıkan Tümamiral Atilla Özler ve 10 asker daha dün teslim oldu. İstanbul 10’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde tutuklama kararı bazı sanıkların yüzlerine okunmadan sadece avukatlarına birer tutanak verildi. Sanıklar cezaevine gönderildiler.

  BALYOZ davasında haklarında yakalama kararı çıkarılan 69 sanıktan 5’i daha dün sabah tutuklandı. Ancak tutuklananlara kararın yüzlerine karşı okunması gerekirken, sadece avukatlarına bir tutanak verilmekle yetinildi. Tümamiral Atilla Özler ile albaylar Cüneyt Sarıkaya, Alpar Karaahmet ve Cahit Serdar Gökgöz Merkez Komutanlığı’na bağlı bir araçla dün sabah Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’na getirildi. Sanıklardan Yarbay Kürşad Güven Ertaş da öğle saatlerinde kendi adliyeye gelerek teslim oldu. Davanın görüldüğü İstanbul 10’uncu Ağır Ceza Mahkemesi duruşma açarak haklarında yakalama emri bulunan 5 muvazzaf askerin kimlik bilgilerini tespit etti. Ardından Mahkeme Başkanı Ömer Diken ara verildiğini söyledi ve salon boşaltıldı. Sanıklar ve avukatları duruşma salonun önünde beklemeye başladı. Salonun yeniden açılmasından sonra ise sanıklar kararın yüzlerine okunması için yeniden içeri alınmadan, avukatlarına bir tutanak verildi. Tutanakta, “Tutuklama kararının içeriğinin sanıklar ve müdafiine sözlü olarak bildirilmesine (bildirildi), ayrıca bir örneğinin de yazılı olarak kendilerine verilmesine” diye yazıldı. Avukatlar ise kararının sanıkların yüzüne okunması gerektiğini belirterek, tepki gösterdi. Sanıklar daha sonra cezaevine gönderildi.
  Öğleden sonra albaylar Mesut Zafer Sarı, Çetin Can, Süha Civan, emekli albaylar Yavuz Kılıç, Berna Dönmez ve Erden Ülgen Çağlayan’daki Adalet Sarayı’na geldi.

  Tutuklu sanık sayısı 277 oldu

  İstanbul 10’uncu Ağır Ceza Mahkemesi heyeti karşısına çıkan sanıkların önce kimlik tespiti yapıldı. Kimlik tespitlerinin ardından Mahkeme Başkanı Ömer Diken, “Biz bu konuda tutuklama irademizi ortaya koymuştuk” dedi. Mahkeme sanıkların yakalama kararını kaldırarak tutuklanmalarına karar verdi. Diken’in “Siz dışarıda bekleyin biz işlemleri tamamlayacağız” demesinden sonra sanık Çetin Can, “Cezamın ne olduğunu öğrenmek istiyorum. Okudum geldim, ne ceza aldığımı bilmiyorum” dedi. Bunun üzerine Diken, kararın bir örneğinin sanıklara verilmesini istedi. Haklarında yakalama emri çıkarılan 69 kişiden 11’i haftasonu Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’ne gelerek tutuklanmıştı. Dün de 11 kişi tutuklandı. Böylece tutuklanan sanık sayısı 277 oldu.  /images/100/0x0/55eb67daf018fbb8f8bf01e1

  Tutuklanırken kızı yalnız bırakmadı

  İzmir Valiliği’nin 30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetler Günü resepsiyonunda Zeybek oynaması ile gündeme gelen NATO Hava Unsur Komutanlığı Kurmay Başkanı Tümgeneral Atilla Özler, adliyeye kızı Duygu Özler ile geldi. Duygu Özler babası Atilla Özler’i adliye koridorlarında bir an yalnız bırakmadı. Albay Cahit Serdar Gökgöz ve Binbaşı Alpar Karaahmet de adliyeye gelerek teslim oldular.
             
  Yargıtay’da sıra beklemeyecek

  BALYOZ davasının temyiz incelemesini terör örgütü davalarına da bakan Yargıtay 9. Ceza Dairesi, acilen ve sırada bekletmeden yapacak. Yargıtay teamüllerine göre tutuklu dosyalar temyizde acil iş olarak inceleniyor. Yargıtay kaynakları Hürriyet’e, Balyoz davasının şu an Türkiye’de en fazla tutuklu sanığı olan dosya olduğunu ve adil yargılanma hakkının zedelenmemesi için hiç bekletilmeden incelenebileceğini bildirdiler. On yıldan fazla hapis cezası verilen 314 sanık yönünden temyiz incelemesi yasa gereği ve zorunlu olarak duruşmalı yapılacak. Bazı sanıkların birden fazla avukatı olduğu için 300’den fazla avukatın geleceği temyiz duruşmasına salon aranıyor. - Oya ARMUTÇU/ANKARA

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı