Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Karar: Düşen düşsün

UEFA’nın onayıyla hazırlanan ‘puan silme formülü’ reddedildi.

İsmail ER
SON GÜNCELLEME

UEFA, “Nisan ayında nihai kararı alın” demişti. İşte Türk futbolunu bekleyen tehlikeler:

1-Şike ve teşvik suçları işleyen takımlar küme düşürülecek.
2-Küme düşme kararı alınırsa yayıncı kuruluş çekilebilir.
3-Aydınlar istifa edebilir, TFF ve kurulları toptan değişebilir.
4-Düşme kararı halinde Süper Lig ve Bank Asya 1. Ligi karışır.

TÜRK futbolu dün tarihi günlerinden birini yaşadı. Ankara’da toplanan Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Genel Kurulu’nda, ‘şike ve teşvik eylemlerinden dolayı küme düşmenin bir defaya mahsus’ kaldırılmasına yönelik önerge, reddedildi. TFF tarafından hazırlanan önergede yer alan maddeler şöyle idi:

1-Küme düşme bir defaya mahsus kaldırılsın.
2-Küme düşme cezası yerine puan silme cezası verilsin.
3-Puan silme cezası 12 puandan daha aşağı olmasın.
4-Suçlu bulunan takımlara ayrıca para cezası verilsin.
5-Suçu işledikleri sezona ait para ödülleri geri alınsın.
6-Suçlu bulunan kulüpler Avrupa kupalarına katılmasın.
Oy çokluğu ile kabul edilen önergeden sonra genel kurul dağıldı ve Türk futbolu tarihinin en büyük kaosuyla karşı karşıya kaldı. Gelin şimdi bu kaosu tüm detaylarıyla anlatalım...

FENERBAHÇE TARAFTARLARINDAN PROTESTO  / WEB TV

UEFA ASBAŞKANI ERZİK ALINAN KARARLA İLGİLİ KONUŞTU/ WEB TV  

58. madde mutlaka uygulanacak

TFF, futbolumuzun şike krizinden en az zararla çıkması için hazırladığı formülü, UEFA’ya onaylatmıştı. UEFA, bu formülün nisan ayında, play-off maçlarından önce uygulanmasını, aksi taktirde 58. maddenin yani küme düşürmenin hayata geçirilmesini istedi. Formül reddedildi ve geriye sadece tek seçenek kaldı: KÜME DÜŞÜRMEK.
Peki 58. madde nasıl hayata geçirilecek, onu anlatalım...
TFF kurulları hızla soruşturmalarını tamamlayıp savunmaları alacak. Etik Kurulu raporunu hazırlayacak ve Disiplin Kurulu tarafından şike ve teşviğe karışan takımlara cezalar verilecek. En küçük bir suçu tespit edilen takımlar küme düşürülecek. Buraya kadar her şey normal. Ama normali olağanüstü duruma çevirecek gelişmeler yaşamaya da hazır olalım. O gelişmeler ne mi? Anlatalım...

GENEL KURUL'DAN FOTOĞRAFLAR

İŞTE DEMİRÖREN'İN AÇIKLAMALARI / WEB TV

UEFA devreye girerse ceza yağar

GENEL Kurul’un aldığı karar sonrası Mehmet Ali Aydınlar istifa sinyali verdi. Eğer Aydınlar yönetimi istifa kararı alırsa o zaman her şey karışacak. Yeni bir genel kurul ve yeni bir federasyonun oluşturulması çok uzun zaman alacak. UEFA’nın, “Nisan ayında halledin” uyarısı için de belki de çok geç olacak. İşte o zaman en büyük tehlike kendini gösterecek. Şike kararı alamayan Türkiye’ye yaptırım söz konusu olacak.
Bu yaptırımların en başında da Türk takımlarına ve belki de milli takıma getirilecek ceza olacak. Eğer fedarasyon istifa etmez ve küme düşürme kararı alırsa bu kez Süper Lig alt üst olacak. Bank Asya 1. Lig karışacak (Bu durumda federasyonun ceza verme sürecini uzatması ve sezon başında söylediği gibi, kararı sezon sonuna bırakması en büyük olasılık gibi görünüyor. Bu durumda kurullar çalışmayı öteleyecek).

Yayıncı kuruluş çekilebilir

EĞER sezon içinde yani nisan ayında küme düşürme kararı çıkarsa bu kez yayın sorunu gündeme gelecek. (Yayın sorunu küme düşme sezon sonu gerçekleşse bile o zaman da baş ağrıtacak). 100 milyon dolarlık dava açmayı düşünen yayıncı kuruluş, bu davayı açma yoluna gidebilir. Bu da yayının tıkanması belki de yeni bir yayın ihalesinin açılmasına neden olacak.

AYDINLAR'DAN BELGELİ AÇIKLAMA / WEB TV

İŞTE ALİ KOÇ'UN AÇIKLAMALARI / WEB TV

58.madde ne diyor?

Müsabakanın sonucunu hukuka veya spor ahlakına aykırı şekilde etkilemek veya buna teşebbüs etmek yasaktır. Bir futbolcuya veya kulübe teşvik primi verilmesi de bu kapsamdadır. Bu hükmü ihlal eden kişiler, bir yıldan üç yıla kadar müsabakalardan men veya hak mahrumiyeti cezasıyla; kulüpler ise küme düşürme cezasıyla cezalandırılır. İhlalin ağırlığına göre küme düşürme cezasına ek olarak puan indirme cezası da verilebilir. İhlalde sorumluluğu bulunan kişi veya kulüplere ayrıca para cezası verilir. Anılan yasağın hakemler tarafından ihlali halinde sürekli hak mahrumiyeti cezası verilir.

İŞTE NİHAT ÖZDEMİR'İN AÇIKLAMALARI / WEB TV

YILDIRIM'DAN SON ÇAĞRI

Kim kazandı, kim kaybetti?

1-Mehmet Ali Aydınlar’ın eli güçlendi. Çünkü artık istediği kararı alabilir. Kulüplere bir alternatif sundu, onlar bunu geri çevirdi. Nisan ayına kadar gerekli soruşturmayı yapar ve gerekirse kulüpleri küme düşürür. Bugün çözüme yanaşmayan kulüplerin söyleyecek sözü de kalmaz.

2-Mehmet Ali Aydınlar darbe yedi. Getirdiği öneriyi kulüpler geri çevirdi. Ve ayrıca kendisini ve yönetimini eleştiri yağmuruna tuttu. Bu durumda artık nisan ayından önce alacağı karar da çok sağlıklı olarak karşılanmayacak. Aydınlar ve ekibinin istifası gündeme gelebilir.

3-Asıl kazanan Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım oldu. 58. maddenin değişmesine karşı çıkmıştı. İstediğini aldı. Eğer Mehmet Ali Aydınlar ve ekibi de istifa kararı alırsa Aziz Yıldırım’ın zaferi perçinlenir. Yeni bir federasyonla başka bir çözüm gündeme gelebilir.

F.BAHÇELi YÖNETiCiLER KONGREDE NE DEDi?

Adil bir yargılanma istiyoruz

NİHAT ÖZDEMİR:  Biz sadece adil bir yargılanma istiyoruz ama bu federasyon kafasında suçluya karar vermiş, ne ceza vereceğinin adını koymaya çalışıyor.

TFF güvenilirliğini kaybetti

ALİ KOÇ:  Kurgulanmış bir oyunun parçası olmak istemiyoruz. Başkan ve yöneticilerimizin suçsuz olduğuna inanıyoruz. Bu süreçte TFF güvenilirliğini tamamen yitirdi.

Biz kimseye minnet etmeyiz

CİHAN KAMER:  Sürekli olarak gösterilen UEFA sopası gerçekçi değil. UEFA hiçbir ülkenin tüm takımlarına ceza vermemiştir. Fenerbahçe kimseye mimnet etmez,.

TFF’nin çizgisi tutarlı değil

ABDULLAH KİĞILI:   TFF yönetimi bu yangını hangi tarihte söndüreceği konusunda bugün bile tam bir fikir sahibi değildir. Sağlam ve tutarlı bir çizgide yürümemiştir.

ALTAY BAŞKANI ÖMER HIZLIOK'UN AÇIKLAMALARI / WEB TV

İŞTE ÜNAL AYSAL'IN KONUŞMASI / WEB TV


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler