Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Karaoğlan’ı bugün en iyi Şaşmaz ve Pitt oynar

Türk çizgi romanının uluslararası arenadaki büyük gururu Suat Yalaz, arkadaşımız Yener Süsoy’a bugün Karaoğlan’ı beyazperdede en iyi Vatan Şaşmaz’ın canlandıracağını söyledi. Yalaz’a göre yurtdışında da en iyi Brad Pitt canlandırır.

Bugün olsa Karaoğlan’ı hiç düşünmeden Vatan Şaşmaz adlı sunucuya oynatırım, görür görmez çok sevdim o çocuğu. Çekik gözlü, çok güzel gülüşü var ama, biraz yaşlı kalıyor. Yabancılardan Karaoğlan’a en oturan isim ise tartışmasız Brad Pitt.

Büyük oğlum Olcayto, 24 Ağustos’ta Paris’teki evimizde kalp yetmezliğinden annesinin kollarında vefat etti. Olcayto 45 yaşında bir bebekti, zekası çocuk beyni olarak kaldığı için fiziği de değişmedi. Kucağımıza oturur, sarılırız, bebek gibi mıncıklarız. Sevgili Neclam, bütün hayatını ona vakfettiği için grip bile olmadı Olcayto. Şimdi Kaan’ımız var, Allah bize onu bağışlasın.

Liseden sonra Ankara Devlet Konservatuvarı’nın aktörlük sınavlarına girdim, kazanamadım. Cüneyt Gökçer başkanlığındaki jüri bana aktör olamaz notu vermişti. İlginçtir, 10 sene sonra Cüneyt Bey’e ‘Bizanslı Zorba’ filmimde imparator rolünü teklif ettim prodüktör olarak.

Karaoğlan, Irak’ta ‘Çöl Kartalı’ oldu

- Batının Walt Disney’i vardı, Doğununki ancak ben olurum düşüncesiyle 1970’te Paris’e gittim. Ben zannettim ki, Paris’te oturursam Suudi Arabistan, körfez ülkeleri beni kapışacak. Ne gezer; anladım ki Müslüman Doğu’da hálá resim, kitap okuma alışkanlığı yok. Fransızcası ‘Kebir’i yayınlarken, Irak’la irtibat kurdum, kültür bakanı beni Bağdat’a davet etti. Karaoğlan’ı ‘Çöl Kartalı’ adıyla yayınladılar, çok beğenildi, hatta Saddam altın bir kol saati hediye etti. Derken İran’la savaş kötüye gitti, paralarımı ödeyemeyince iş yarıda kaldı. O sırada Mobil’in hissedarı ünlü bir Amerikalı film yapımcısı Karaoğlan’ı ‘Baybora’ adıyla dizi yapmak istedi ama, Beyrut’taki bir gösteride komalık oldu, şansa bak.
X