Gündem Haberleri

  Karantina uzamıyor

  Işıl ARSLAN - Nail KAHRAMAN, Süleyman ÖZDEMİR, DHA
  16.10.2005 - 00:00 | Son Güncelleme:

  BALIKESİR Vali Vekili Halil Yavuz Kaya, Kızıksa Beldesi merkezi ve Manyas Gölü’nü çevreleyen 28 köyü kapsayan 10 kilometrelik alanda kuş gribine karşı geçen hafta cumartesi konan karantinanın 29 Ekim’de kalkacağını ve bu sürenin uzatılmayacağını açıkladı. İtlaf çalışmaları önceki gece sona erdirildi. H5N1 virüsünün yol açtığı kuş gribinin son derece tehlikeli olduğuna dikkat çeken Kaya, ‘Acil eylem planını yaşama geçirerek, kuş gribinin yaygınlaşmasını önledik. Bu çok önemli. Karantina süresinin uzatılması için, düşünmek dahi istemiyorum ama olumsuz koşulların olması gerekiyor. Ancak bu şartlarda karantina uzatılır. Aksi halde uzatmayacağız’ dedi.

  YABANCI BASIN

  Kızıksa Beldesi, özellikle yabancı basın mensuplarının ilgi odağı oldu. Manyas’a gelip, buradan Kızıksa’ya geçen yabancı gazeteci ve televizyon muhabirleri, bölgede araştırma yapıyorlar, vatandaşlarla görüşüyorlar. Kalacak yer bulmakta sorun çeken yabancı basın mensuplarının, Türk gazetecilerden daha fazla olması dikkat çekiyor.

  Romanya’da çıkan virüs de ölümcül

  ROMANYA’daki virüsün de H5N1 türünde olduğu açıklandı. Ülkede virüsün ilk tespit edildiği bölge sınırları içinde olan Vulturu, Maliuc ve Ceamurlia köylerine giriş çıkış yasağı konarak, bölge karantinaya alındı. Virüsü, Tuna Nehri’nin Karadeniz’e döküldüğü bataklık bölgede yer alan yerleşim bölgelerine kuğuların taşıdığı sanılıyor. Asya üzerinden gelen göçmen kuşların taşıdığı virüsün, göç yolu üzerinde bulunan Afrika’ya ulaşmasından da korkuluyor. Diğer taraftan İran’da 3 bin 692 ‘Çamurcun’ türü göçmen yaban ördeği ölürken, İranlı yetkililer yapılan testlerin, ördeklerin ölümüne kuş gribinin neden olmadığını ortaya koyduğunu ileri sürdü.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı