Dünya Haberleri

DÜNYA

  ‘Karanlıklar Prensi’ ile ‘60 Dakika’nın yaratıcısı öldü

  Kasım CİNDEMİR WASHINGTON
  22 Ağustos 2009 - 00:58Son Güncelleme : 22 Ağustos 2009 - 13:32

  Amerikalı muhafazakar köşe yazarı ve CNN’in program sunucusu Robert Novak beyin kanserine yenik düştü.

  78 yaşında ölen Novak, PKK’ya karşı planlanan bir “kafa kesme” operasyonunu Washington Post gazetesindeki köşesinde yazarak bu askeri eylemi imkansız hale getirmiş ve bundan da memnunluk duyduğunu söylemişti. Robert Novak, örtülü bir CIA ajanı olan Valerie Plame’in adını köşesine taşıyarak “Ajangate” skandalını da tetiklemişti.

  Başkanları ilk o tartıştırmıştı

  Novak’ın ardından “TV haber dergisi” türünü, CBS klasiği “60 Minutes” (60 Dakika)programıyla başlatan Don Hewitt de dün pankreas kanserinden öldü. 86 yaşında ölen Hewitt, ABD’de seçim öncesinde yapılan, başkan adayları arasındaki TV tartışmasının ilkini de 1960 yılında, John Fitzgerald Kennedy ve Richard Nixon arasında düzenlemişti.

  Hewitt, araştırmacı gazetecilik ürünü ve mini belgesel niteliğinde olan, siyasetten yolsuzluğa ve magazine dek geniş yelpazedeki “haber-öykülerin” 1 saatlik bir program içinde aktarılması düşüncesini CBS’e kabul ettirdi ve böylece 1968’de “60 Minutes” ortaya çıktı. Hewitt, 20. yüzyılın ortalarındaki önemli dergilerden olan ve sanatçılarla söyleşilerden, yolsuzlukların araştırıldığı ağır haberlere dek geniş yelpazedeki haberleri birarada veren Life’ın biçiminin TV’ye aktarılmasını düşlemişti ve anılarında da bu formatı, “Formül çok basit: Bir öykü anlat” biçiminde tanımlamıştı. Bu biçim, birçok TV kanalı tarafından da kopyalandı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı