Star Wars filminin yeni fragmanının şifrelerini çözdük

Her yeni Star Wars (Yıldız Savaşları) filmi “Çok çok uzun zaman önceydi” diye başlar ama her şey sanki dünmüş gibi... Yeni üçlemenin son filmi ‘The Force Awakens’ın (Güç Uyanıyor) fragmanı yayımlanınca, yıllardır hasretle bekleyen sinemaseverler çocuklar gibi sevindi. Film, aralıkta vizyona girecek; onda neler bulacağınıza dair ipuçlarını biz şimdiden verelim.

Yenal BİLGİCİ
24 Ekim 2015 - 15:10:02

JAKKU OVASI HIRSIZLARIN YUVASI

Star Wars filminin yeni fragmanının şifrelerini çözdük

Star Wars evreninde öyle güzel manzaralı, çayırlı çimenli şelaleli yer pek bulunmaz. Ama bu filmde misafir olduğumuz gezegen Jakku da sınırları biraz zorluyor.

Ne var Jakku’da? Alabildiğine toz toprak. İnsan (ya da türlü çeşitli yaratık) niyetineyse bolca hırsız ve kanun kaçağı. Bizi esas ilgilendiren, taze kahraman Rey ve dünya tatlısı droid BB-8’in de orayı mesken tutması. 

SONUNU DÜŞÜNEN KAHRAMAN OLAMAZ

Star Wars filminin yeni fragmanının şifrelerini çözdük

“Tek bir şey yapmak için yetiştirilmiştim; şimdi uğruna savaşacak hiçbir şeyim yok.” Finn isimli kahramanı ilkin kafasından bir stormtrooper başlığı çıkarırken görüyoruz; ardından ‘iyilerin’ safında savaşırken...

Yukarıdaki laf da belli ki onun. John Boyega’nın canlandırdığı karakter muhtemelen, karşı casusluk, düşman saflarına sızma gibi pis işlere koşturan biri. Ya da tövbekâr bir İmparatorluk yanlısı... Her halükârda aksiyonun tam göbeğinde duruyor. 

KARANLIK TARAFA,BİR-İKİ 

Star Wars filminin yeni fragmanının şifrelerini çözdük

Birinin Darth Vader’ın yerine geçebilecek kadar zalim olduğunu düşünmek bile abes ama sonuçta bu maceraya da bir kötü adam lazım.

Trailer’da Darth Vader’ın paramparça başlığına bakarak  “Senin başlattığın işi ben bitireceğim” diye ant içen antikahramanın adı Kylo Ren ve kendisi yeni neslin öne çıkan yıldızlarından Adam Driver tarafından canlandırılıyor.

 Ren ve şürekâsının başına bela kesilmeye kararlı Kylo Ren’in zulümmetresi sağlam çalışıyor mu, bekleyip göreceğiz. 

Star Wars filminin yeni fragmanının şifrelerini çözdük

İT UĞURSUZ KOL GEZİYOR

“Seriye yeni başladık, ilk filmde ancak olaylar gelişir” diye düşünenler muhtemelen yanılıyor. Fragmanda it dalaşından, lazerden, oradan oraya koşturan stormtrooper’dan geçilmiyor.

 Kötü kalpli imparator yandı bitti kül oldu çoktan ama belli ki yerini alan arkadaş da iyilere göz açtırmıyor. Neyse sonuçta kimin kazanacağı her zaman belli. Mesele bunun için ne kadar bedel ödeneceği.

ESAS OĞLANSIZ OLMAZ

Star Wars filminin yeni fragmanının şifrelerini çözdük

Her şey iyi güzel de, Luke Skywalker nerede? Onu ‘çok çok uzun zaman önce’ oynayan Mark Hamill’in bu filmde de sahnelere döndüğünü biliyoruz ama fragmanın hiçbir yerinde kendisinden eser yok.

Yoksa yanılıyor muyuz? Bir daha düşünün! R2-D2’ye uzanan o metalik el acaba kimin? Han Solo’nun, ekibi yönlendirdiği, önünde kırmızı bir robotun durduğu, bayraklarla süslü o tapınak benzeri, tuhaf binada yoksa biri mi saklanıyor? 

SÖYLE BANA SEN KİMSİN?

Trailer’deki açılış sorusu şöyle: “Kimsin sen?” Cevap bir kadından geliyor: “Hiç kimseyim!” Siz öyle dediğine bakmayın, Daisy Ridley’nin oynadığı bu mütevazı arkadaşın adı Rey ve kendisi serinin en taze kahramanı.

Star Wars filminin yeni fragmanının şifrelerini çözdük

 

Rey’in film afişinin en havalı yerinde (yani merkezinde) durduğu, aksiyon üstüne aksiyona girdiği ve önemli bir kahramanın yapması gerektiği gibi bir droid’e sahip olduğu yetmezmiş gibi hakkında epey dedikodu da mevcut.

Star Wars filminin yeni fragmanının şifrelerini çözdük

 

Soru şu: Bu kızın kanında yoksa biraz Skywalker’lık mı var? Açıkça söyleyelim, Rey, Princes Leia ve Han Solo’nun çocuğu olabilir.

UZAYDA ÖLÜM VAR MI?

Filmin afişinde ‘Ölüm Yıldızı’na benzer bir gezegen bulunuyor. Burası acaba yeni bir gezegen-silah olabilir mi?

Star Wars filminin yeni fragmanının şifrelerini çözdük

 Konu hakkında iddiaları güçlendiren, Star Wars’ın web sitesi. Sitede ‘Starkiller Base’ adı verilen bir buzdan gezegenden bahsediliyor. Gezegen-silah o kadar güçlüymüş ki bir yıldız sistemini toptan ortadan kaldırabiliyormuş.

Star Wars evrenini kuran ve sürekli genişleten George Lucas ile serinin yeni yönetmeni JJ Abrams, belli ki elini korkak alıştırmamış. Olmaz olsun böyle gezegen. 

EV GİBİSİ YOK

Star Wars filminin yeni fragmanının şifrelerini çözdük

Star Wars’un tüm kahramanları bir yana, Han Solo bir yana. Fragmanda, yoldaşı Chewbacca’ya dönüp “Evdeyiz” dediğinde insanın kalkıp alkışlayası geliyor. Yine de emektar hırsız-sihirbaz pilot Han Solo’nun tek numarası gözlerimizi doldurmak değil; belli ki Rey’e de kol kanat gerecek, yol yordam öğretecek. Tabii sevdiceği Prenses Leia’yla da bol bol kucaklaşacak.

ÇOK ÇOK UZUN ZAMAN ÖNCE

Tamam, yedinci film de “çok çok uzun zaman önce, uzak bir galakside” geçiyor ama tam olarak ne zaman?

Fragmandan anladığımız, Jedi şövalyelerinin artık birer efsane gibi anıldığı, Darth Vader ile oğlu Luke Skywalker kapışmasının unutulmaya yüz tuttuğu bir zamanda...

Öyle, çünkü Han Solo boşuna “Hepsi gerçek bunların” demez. Üstelik eski çamların bardak olmadığını da bizzat ispatlayacaktır. 

BEYAZ SAÇLI PRENSES

Prenses Leia tüm asaletiyle yine aramızda. Bu iyi bir şey. Carrie Fisher’ın oynadığı Leia, tıpkı ikiz kardeşi Luke Skywalker gibi bir Jedi şövalyesi. Şu filmde bir de kılıç kuşansa, hiç fena olmaz aslında.

Star Wars filminin yeni fragmanının şifrelerini çözdük

 

Rey’in onun kızı olup olmadığını merak edenlere bir not: O eski, hararetli günlerde Leia, Luke’u beladan kurtarmak için operasyona koyulduğunda benzer bir kostüm giymişti. Star Wars fanları devamlılık hastasıdır; bu ipucunu boş geçmezler. 

BUNU ALIR PAMUKLARA SARARSIN

Turuncu-gri, metalik bir top... Üzerinde yarım küre bir başlık; göz niyetine bir kamera, bir de anten...

Star Wars filminin yeni fragmanının şifrelerini çözdük

 

Tamam R2-D2 canımız ciğerimiz, eski göz ağrımızdı ama BB-8 isimli bu yeni droid de bir başka tatlı... Kendisi ana kahraman Rey’in kader arkadaşı; kuş uçmaz kervan geçmez gezegenlerde onun yanında döne döne dolaşıyor.

Bu arada, orijinalini aratmayan bir de oyuncağı olduğunu haber verelim. Günahı 145 dolarmış. 

İMPARATORLUK'UN ASKERLERİYİZ!

Star Wars filminin yeni fragmanının şifrelerini çözdük

İmparatorluk’un hazır kıta askerleri ‘stormtrooper’lar yine bildiğiniz gibi. Kostümde bir değişikliğe gidilmemiş. Aynı salla başını al maaşını tutum, aynı hantal hantal tek sıra koşmalar, aynı Hitler’in askerleri misali kalabalık kalabalık durmalar... Genç stormtrooper’lar huzursuz olabilir mi peki? Zayıf ihtimal.

Hala izlemeyenler için merakla beklenen Star Wars:The Force Awakens filminin fragmanı 

 

Yayınlanma Tarihi : 24 Ekim 2015 - 09:59:00


  EN ÇOK OKUNANLAR

   Koç Burcu
   21 Mart - 20 Nisan

   Kişisel farkındalığınızı arttıracak, bilgi kazanmanızı sağlayacak, ama bu esnada bütçenize çok fazla zarar vermeyecek şeyler planlamalısınız. Tüm...Koç Burcu - Bugün

   Boğa Burcu
   21 Nisan - 20 Mayıs

   Başarınızı diğerleriyle de kutlayabilirsiniz. Bilgi toplamalı, bilgilerin gerçekliğinden emin olmalı ve başladığınız işleri bitirmelisiniz. Fark yaratmak istiyorsanız,...Boğa Burcu - Bugün

   İkizler Burcu
   21 Mayıs - 20 Haziran

   Evinizde ve özel ilişkilerinizde yapacağınız değişiklikler duygusal anlamda istikararı sağlayabilir. İş birliğine açık olmanız durumunda, evinizi veya yaşadığınız yeri...İkizler Burcu - Bugün

   Yengeç Burcu
   21 Haziran - 22 Temmuz

   Önemli detayları atlamadığınızdan emin olun. İstediğinizi açık açık ortaya koymak işe yarar çözümler üretmenizde size yardım edebilir....Yengeç Burcu - Bugün

   Aslan Burcu
   23 Temmuz - 23 Ağustos

   Duygusal anlamda motive bir gündesiniz. Yanlış nedenlere dayalı değişiklikler yapmak doğru olmayabilir. Olayları doğru değerlendirmeli, daha alçak...Aslan Burcu - Bugün

   Başak Burcu
   24 Ağustos - 23 Eylül

   Sahip olduğunuzdan daha fazla paranız varmış hissine kapılmayın ve aşırı harcamalardan kaçının. Sizi motive eden kişilerle görüşebileceğiniz bir hafta...Başak Burcu - Bugün

   Terazi Burcu
   24 Eylül - 23 Ekim

   Bu hafta sonu, önemli kişisel değişiklikler yapmanız durumunda kendinizi çok iyi hissedebilirsiniz. Sizi bekleyen güzel bir gelecek varken lüzumsuz...Terazi Burcu - Bugün

   Akrep Burcu
   24 Ekim - 22 Kasım

   Dış etkilere bağlı duygusal durumlarla uğraşabileceğiniz bir hafta sonundasınız. Bazı kişilerin yapacağı son dakika değişiklikleri sizi asıl uğraşmanız gereken işlerden...Akrep Burcu - Bugün

   Yay Burcu
   23 Kasım - 21 Aralık

   Duyduğunuz her şeye inanmamalısınız. Belli anlaşmalar yapmadan ya da bazı sözler vermeden önce, kendi araştırmanızı bizzat yapmanızda fayda var. Bu hafta sonu, elinize...Yay Burcu - Bugün

   Oğlak Burcu
   22 Aralık - 20 Ocak

   Endişelerinizi dile getirerek olaylara netlik kazandırabilir ve doğru kararlar alabilirsiniz. Eviniz ve ailenizle bağlantılı konularla ilgilenirken daha sorumlu davranmalısınız....Oğlak Burcu - Bugün

   Kova Burcu
   21 Ocak - 18 Şubat

   Çok fazla bilgi paylaşımı size ters şekilde geri dönebilir ve size bazı bedeller ödetebilir. Bu hafta sonu, sevdiğiniz kişilerle ilişkilerinizi...Kova Burcu - Bugün

   Balık Burcu
   19 Şubat - 20 Mart

   Bu hafta sonu, bazı işleri ele alış veya uygulayış biçiminizi ya da bilgi edinme ev haber alma yöntemlerinizi gözden geçirebilirsiniz. Bu sayede kendinizi...Balık Burcu - Bugün