ANKARA HABERLERİ

Karanlık dünyası müzikle aydınlandı

Ömer ÇETİN-Burak ALTUN/İHA
02.12.2017 - 14:46Son Güncelleme :

Ankara’da görev yapan görme engelli öğretmen Cafer Doğar, karanlık dünyasını aydınlatan müzik konusundaki bilgilerini öğrencilerine aktarıyor.

Ömer ÇETİN-Burak ALTUN/İHA

Ege Anadolu Lisesi’nde müzik öğretmenliği yapan ve çocukken geçirdiği hastalık sonucunda görme yetisini yitiren Cafer Doğar (41), 17 yıldır müzik öğretmenliği yapıyor. Çaldığı saksafon, keman, piyano, bağlama, ud, kaval, org, ney, darbuka, batari, klarnet, batari, bendir, zil, davul, basgitar, davul, mızıka ile hem öğrencilere müziği sevdiren hem de onlara ilham kaynağı olan Cafer öğretmen yaşam öyküsünü anlattı:

KABULLENMEK ZOR OLDU

“40 günlükken menenjit hastalığı geçirmişim ve bundan dolayı da görme kaybı oluşmuş. Önceleri gece körlüğü ile başladı. Sonrasında görme yetimi tamamen kaybettim. Uçurtma uçurmak için koşardım fakat takılır düşerdim. Kendimi görüyor zannediyordum, görenler gibi hareket etmeye çalışıyordum. Kabullenme süreci çok zor oldu. Ailem bana Aşık Veysel'i gösterdi. Beni ona özendirdiler. Aşık Veysel’in türküleri ile büyüdüm. Babamın teşvikiyle saz çalmaya başladım. İlkokul öğretmenim orga yönlendirdi. Ortaokuldayken klasik keman, saksafon ve bateri eğitimi aldım. Üniversite yıllarımda ise şan, piyano ve gitar eğitimi aldım" dedi.

Karanlık dünyası müzikle aydınlandı

DÖRT DUVAR ARASINDA KALMAYIN

Görme engellilerin yaşamayı sevmesiyle her şeyin üstesinde geleceğini söyleyen Doğar, “Okulda ya da mesleğimde başarısız olursam bütün engelli arkadaşlarıma yansıyacak diye düşündüm. Titiz olmaya gayret ettim. İdarecilerim öğretmen arkadaşlarımda beni benimsediler. Engelli arkadaşlarım evlerine kapanmasın. Bir şeyler yapmaya çalışsınlar. İnsan istediğinde beyni ile her şeyi yapabiliyor. Biraz sosyal olsunlar. Evde dört duvar arasında kalmak belli süre sonra sıkıyor ve hayata küstürüyor. Yaşamayı sevsinler. Bir insan kendisini severse, değer verirse çevre de sizi öyle görüyor. İnsan ilk önce kendi ile barışık olmalı” ifadelerini kullandı.

Etiketler: ANKARA

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Karanlık dünyası müzikle aydınlandı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 02 Aralık 2017 tarihinde saat 14 46’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Karanlık dünyası müzikle aydınlandı haberi güncellenecektir.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

03 Aralık 2017, Pazar
 • İmsak
  06:00
 • Guneş
  07:46
 • Öğle
  12:50
 • İkindi
  15:16
 • Akşam
  17:32
 • Yatsı
  19:06
Sayfa Başı