ANKARA HABERLERİ

Karanlığa sesli ışık

Sultan ÇOĞALAN/AA
01.04.2016 - 14:59Son Güncelleme :

Emekli olduktan sonra Milli Kütüphane Başkanlığı’ndaki ‘Konuşan Kitaplık’ta, gönüllü olarak kitap seslendiren Ömer Yılmaz, 8 yıldır görme engellilerin karanlık dünyasına ışık tutuyor.

Sultan ÇOĞALAN/AA

Ankara’da yaşayan Ömer Yılmaz, 33 yıllık devlet memurluğunun ardından emekli oldu. Birçok kişi gibi, emekliliğinen ardından bocalama dönemi geçirdiğini anlatan Yılmaz, bir gazetedeki, “Milli Kütüphane Başkanlığı bünyesinde gönüllü okuyucu aranıyor” haberinin hayatını değiştirdiğini söyledi. Bunun üzerine kütüphaneye gittiğini ve yaptığı demoların beğenilmesi sonucu, gönüllü okuyuculuğa başladığını kaydeden Yılmaz, 2008’den bu yana gönüllü okuyucuların yanı sıra, ses ve tiyatro sanatçılarının görme engelliler için kitap seslendirdiği Konuşan Kitaplık'ta, görme engellilerin karanlık dünyasına ışık tutuyor. Bu işe başlamadan önce hemen hemen hiç kitap okumadığını ifade eden Yılmaz, gönüllü okuyuculuğun kendisine de yeni bir dünya açtığını dile getirdi. Gönüllü okuyucular arasında 275 ile en fazla kitap okuma oranının kendisine ait olduğunu belirten Yılmaz, haftanın iki günü kütüphaneye gittiğini aktardı.

EVDEN DE ÇALIŞIYOR

Evinde de kütüphanedeki gibi seslendirme sistemi kurduğunu kaydeden Yılmaz, "Buraya gelmediğim günler, evimde seslendirmeye devam ediyorum. Bu işe başladıktan sonra kendimi daha mutlu hissediyorum. Çünkü hem kendim için hem de başkaları için faydalı bir şeyler yapmak mutluluk veriyor" diye konuştu.

KAHVEDE ZAMAN ÖLDÜRMEYİN

Engellilerin talep ettiği kitapları seslendirdiklerini ifade eden Yılmaz, daha sonra bu seslendirmelerin görme engelliler için oluşturulan web sayfası üzerinden dinlenebildiğini söyledi. Şu anda ‘Balkan Şahini’ isimli romanı seslendiren Yılmaz, “İnsanlar, kahvede zaman öldüreceklerine hem kendileri hem de başkalarına yardımcı olmak adına gönüllü okuyucu olabilir. Herkese tavsiye ediyorum"

Etiketler: sesli kitaplık

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Karanlığa sesli ışık hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 01 Nisan 2016 tarihinde saat 14 59’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Karanlığa sesli ışık haberi güncellenecektir.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  19 Kasım 2017, Pazar
  • İmsak
   05:47
  • Guneş
   07:31
  • Öğle
   12:45
  • İkindi
   15:21
  • Akşam
   17:38
  • Yatsı
   19:10
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı