ANKARA HABERLERİ

Karanlığa geçit yok

Hürriyet Haber
27.07.2007 - 00:00Son Güncelleme :

AKP’nin seçim zaferinin ardından Başbakan Tayyip Erdoğan’ın 2009 yılında yapılacak yerel seçimler için Çankaya’nın alınması hedefini koymasının yankıları sürüyor.

Hürriyet Haber

BaŞbakan Erdoğan’ın yeni dönemdeki siyasi hedefini yerel yönetimleri almak olarak açıklaması ve Çankaya’yı da ’mutlaka kazanmak istediği’ ilçeler içinde sayması, Başkent’te siyasetin odağına Çankaya Belediye Başkanlığı’nı oturttu.

Erdoğan’ın açıklamasına ’hodri meydan’ diyerek karşılık veren Çankaya Belediye Başkanı Muzaffer Eryılmaz, "AKP’nin Çankaya’ya kimi aday göstereceği kendi bilecekleri iş. Çankaya’da temel slogan karanlığa geçit verilmeyecektir. Genel seçimlerde de Çankaya’da AKP’den iki kat fazla oy alarak bunu gösterdik" dedi.

AKP’nin göstereceği adayla ilgilenmediklerini söyleyen Çankaya Belediye Başkanı Muzaffer Eryılmaz şöyle konuştu:

AKP BELEDİYE YASASINI KULLANDI

"Aday bizi ilgilendirmiyor. AKP’nin aldığı oy temelinde Büyükşehir Belediye Yasası’nın payı çok büyük. AKP bu olanakları kendi lehine kullanıyor. AKP ekonomi politikalarıyla önce halkı yoksullaştırdı. Sonrada yardımlarıyla oylarını topladı. Çankaya’da hiç bir zaman durum böyle olmayacak. Temel sloganımız ’Çankaya’da karanlığa geçit yok’ olacak. Yıllardır verilmedi, bundan sonra da verilmeyecek. Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek bu noktada olaya müdahil olup kendi adayını açıklıyor. Hem halka hem partisine zarar veriyor. AKP de bunun er geç anlayacak."

DİĞER ÇANKAYA DAHA ÖNEMLİ

AKP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Nihat Ergün AKP’nin Türkiye’nin partisi profili çizdiğini belirterek, yerel seçimlerde de bu profili yakalamak istedikleri söyledi. Çankaya Belediyesi’nin sembol yerlerden sadece bir tanesi olduğunun altını çizen Ergün seçimle ilgili şu yorumda bulundu:

"Başbakanımızın söylediği doğrultuda yıllardır çok oy alınamayan bölgelerin de alınması yönünde çalışmalarımız olacak. Türkiye’de bazı sembol yerler var. Bunlardan sadece biri Çankaya. Çankaya’yı almak için çalışmamız olacak. Ama bizim en büyük hedefimiz Çankaya değil. Her ne kadar Çankaya bir sembolse de Ankara için önemli. Bizim için Diyarbakır ve İzmir daha önemli. Önem verdiğimiz diğer nokta ise ’diğer Çankaya’"

BAŞBAKANIMIZ İZİN VERİRSE

Çankaya Belediye Başkanlığı’na adaylığı konuşulan Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in oğlu Osman Gökçek ise adaylığı ve yerel seçimler konusunda şöyle konuştu:

"Ben daha ancak aday adayı olabilirim. Ama Sayın Başbakanımız izin verirse, halkımız da beni layık görürse aday olmayı düşünüyorum. Şu anda ben arkadaşlarımla kapı kapı dolaşarak vatandaşlarla birebir görüşüyorum. Binlerce kişi ile birebir görüştüm. Esnafı, halkı dinleyerek sorunlarını, istediklerini öğreniyoruz. Ben Çankaya’da muhafazakar-demokratlarla, sosyal demokratları birleştirerek seçim kazanacağıma inanıyorum. CHP yine seçimlerde "laiklik elden gidiyor" numarasını yapacak ama halkımız artık bu yalanlarını yutmayacaktır. Ben o değerleri onlardan 50 kat daha iyi korurum."

Ateş’ten sert tepki

BaŞbakan Erdoğan’ın Çankaya’yı hedef olarak göstermesine bir yorum da CHP Ankara Milletvekili ve TBMM Başkanvekili Yılmaz Ateş’ten geldi. ’Sayın Başbakan’ın hedefini saygıyla karşılıyorum’ diyen Ateş şunları söyledi: "Böyle bir hedefi olması kendi adına güzel. Ancak geçtiğimiz seçimlerde sosyal hukuk devleti kurallarına uygun davranmadığı kanaatindeyim. Belediye kaynaklarını seçim malzemesi yaptılar. Halkın iradesi değil, yardım paketlerinin büyüklüğü bu seçim sonucunu etkiledi. Yerel seçimlerde de bunu tekrar ederlerse çok sert karşılık görürler. Başbakan sosyal hukuk devletini sadaka devleti yapmamalıdır."

Deniz GÜREL

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Karanlığa geçit yok haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

11 Aralık 2017, Pazartesi
 • İmsak
  06:06
 • Guneş
  07:53
 • Öğle
  12:53
 • İkindi
  15:17
 • Akşam
  17:31
 • Yatsı
  19:06
Sayfa Başı