Gündem Haberleri

  Karanfil çocuk gösterdiler

  ANKARA
  25.06.2013 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Başbakan Tayyip Erdoğan, Gezi Parkı’nda eylemlerin polise karşı sistemli ve tertipli bir kampanyaya dönüştürülmek istendiğini iddia ederek, “Göstericiler, masum, sakin, çevre gönüllüsü, ağaç sevdalısı, çiçek, böcek, karanfil çocuklar olarak gösterilirken, polisimiz şiddet yanlısı gösterilmek istendi. Oysa tablo bunun tam tersiydi” dedi.

  Polis Akademisi’ndeki mezuniyet törenine katılan Erdoğan, özetle şunları söyledi:

  POLİS KAHRAMANLIK DESTANI YAZDI

  Polisimiz çok önemli, çok zorlu bir demokrasi testinden başarıyla geçmiştir. Polis, bir başka ülkede yaşansa asla tahammül edilmeyecek saldırılara, tahriklere, hukuk dışına kesinlikle çıkmadan karşı koydu. Adeta kahramanlık destanı yazdı. Böylesine uzun soluklu bir mücadeleyi vakarını, disiplinini bozmadan, 48 saat adeta aç susuz kalarak sürdürebilmek, sadece bizim polisimizin başarabileceği bir iştir. Polisimiz hata yaptığında bunu açık yüreklilikle söyler, gereğini de yaparız. Ancak hiç kimsenin, kim olursa olsun, polisimize küfretmeye, hakaret etmeye hakkı yoktur. Polisimize hakaret edenler Yunanistan’ı, Almanya’yı, İngiltere’yi, Fransa’yı görmüyor mu? Bizim polisimizin yapmadıkları orada çok çok aşırı derecede yapılıyor. Bizim polisimiz kurşun yiyor, bunun karşılığında su sıkıyor, biber gazı sıkıyor. Avrupa Birliği müktesebatına bakarlarsa orada bunun polisin en doğal hakkı olduğunu görürler. Bize Avrupa Birliği Parlamentosu ders verirken önce müktesebatın içeriğini okusun.

  2 POLİS SİLAHLA YARALANDI
  Son olaylarda polis, kendisini ispat etti. Haftalardır farklı yöntemlerle, araçlarla polisin göstericilere şiddet uyguladığı iddia ediliyor. Göstericiler, masum, sakin, çevre gönüllüsü, ağaç sevdalısı, çiçek, böcek, karanfil çocuklar olarak gösterilirken, polisimiz şiddet yanlısı gösterilmek istendi. Oysa tablo bunun tam tersiydi. Bir polisimiz şehit oldu, 2 polis silahla ağır yaralandı. Polisimiz tarihinde hiç olmadığı kadar sabırlı ve itidalli davranmıştır. Görüntüler ortaya çıktıkça, polisimizin sabrı, polisimize yönelik alçakça saldırılar tek tek açığa çıkıyor. Polisimize yönelik nasıl şiddet uygulandığını önümüzdeki günlerde de milletimizle görüntülerle paylaşacağız. Polisimizi, uluslararası ya da ulusal medyaya, Türkiye’nin hasmı çevrelere asla yıprattırmayacağız.

  TÜRKİYE GÜVENLİKÇİ POLİTİKALARA DÖNMEZ
  Hiçbir sabotaj, hiçbir tahrik, hiçbir tuzak Türkiye’yi güvenlikçi politikaların egemen olduğu günlere geri döndüremez ve döndüremeyecek. Türkiye’de uzun yıllar boyunca terörle mücadele edildi, teröre rağmen demokratikleşme adımları atıldı. Böyle zorlu bir coğrafyada, Türkiye’nin güvenliğinden asla taviz veremeyiz ancak geçmişte yaşandığı gibi güvenliği bahane ederek hukukun çiğnenmesine, demokrasinin duraklamasına, özgürlüklerin kısıtlanmasına da asla imkan tanıyamayız. ‘Halkımız demokrasi ve özgürlük noktasında en ideali hak ediyor. Hatta bu konuda geç bile kalındı’ dedik ve özgürlükleri olabildiğince genişlettik. Özgürlükler genişledikçe, demokrasinin standartları yükseldikçe ortaya bir güvenlik sorunu çıkmadı. Yasakları, kısıtlamaları kaldırdıkça Türkiye daha güvenli, daha huzurlu, özgür ve itibarlı bir ülke haline geldi.

  ÇÖZÜMDE DÖNÜŞ YOK
  30 yıldır devam eden terör sorununu artık çözüm aşamasına getirdik. Bu aşamaya, bu umut verici noktaya sadece güvenlik tedbirlerini artırarak değil güvenlik ve özgürlük dengesini samimi şekilde gözeterek ulaştık. Daha çok yasaklayarak, kısıtlayarak, görmezden gelerek değil. Tam tersine özgürlükleri genişleterek, yolları açarak, gönülleri kazanarak bu güzel seviyeye gelebildik. Buradan geriye dönüş olmayacak. Türkiye’de güvenliğin, özgürlüklerin ve demokrasinin önüne geçtiği dönemler, inşallah geri gelmeyecek.           

  Hayat bayram olsa

  Polis Akademisi’nden 475 öğrenci mezun oldu. Mezunlar arasında 16 ülkeden gelen 62 yabancı öğrenci de bulunuyor. Polis Korosu, törende “Hayat bayram olsa” şarkısını seslendirdi. Gösteriler sırasında helikopterden sarkarak Türk bayrağı açan özel harekat polisleri alkış aldı. Törenin ardından yüzlerce mezun polis, keplerini havaya atarak kutlama yaparken hep bir ağızdan Cem Yılmaz’ın Av Mevsimi filminde söylediği “Hayde” şarkısını söyledi. Başbakan Erdoğan, törende en başarılı 10 öğrenciye diplomalarını verdi. Öğrenciler daha sonra birbirlerinin fotoğraflarını çekerek mezuniyetlerini ölümsüzleştirdi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı