« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Karamürsel'de yüzme şöleni

Karamürsel'de 13, 14, 15 Temmuz tarihlerinde düzenlenecek Avrupa Gençler Açık Su Yüzme Şampiyonası'na 21 ülkeden 117 yarışmacı katılacak.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Etkinlik nedeniyle Kocaeli'deki bir otelde düzenlen basın toplantısında konuşan Türkiye Yüzme Federasyonu Açık Su Teknik Komite Başkanı Bahtiyar Özçaldıran, şampiyona hazırlıklarına uluslararası her türlü yarış organizasyonunu yapabilecek bir ekiple devam ettiklerini söyledi.

Özçaldıran, Kocaeli'deki ilk yarışmanın ardından Avrupalıların burada her şeyin çok farklı olduğunu gördüklerini anlatarak, daha sonra bu heyetle düzenledikleri teknik bir toplantı sırasında, Kocaeli'de bir yarış daha yapılmasını istediklerini dile getirdi.

Kocaeli'de yapılan işin nitelik ve kalitesinin Avrupalı yetkililer tarafından benimsendiğine dikkat çeken Özçaldıran, “Geçen sene, ödül töreni sonrasında daha büyük bir organizasyon için söz vermiştik. Avrupa'nın en önemli yarışlarından birisi aldık ve onu gerçekleştireceğiz” dedi. Özçaldıran, açık yüzmenin olimpik bir branş olarak kabul edildiğini belirterek, “Geçen olimpiyatlarda Çin'de ilk defa 10 kilometre yüzüldü ve gelecek olimpiyatlarda da Londra'da 10 kilometre yüzülecek. Bu branşın popülaritesi artmaya başladı” diye konuştu.

Körfez'i yüzülebilir bir hale getirmenin gururunu yaşadıklarını vurgulayan Özçaldıran, bu tür organizasyonlar yaparak Türkiye'yi Avrupa'da daha iyi bir şekilde tanıtacaklarını dile getirdi. Özçaldıran, Avrupalıların bu tür şampiyonalara büyük önem gösterdiklerine vurgu yaparak, şunları kaydetti:

“Şampiyonaya katılanlar, 15-18 yaş grubuna dahil gençler ve bunlar en az 6 yıllık açık yüzücüler. Ülkeler bunları, olimpiyatlara aday sporcular olarak gördükleri için çok değer veriyorlar. Örneğin, Rusya bize katılım formlarını bilerek geç gönderdi. Çünkü geçen hafta son seçmelerini yaptılar. Buraya en iyi takımları ile geliyorlar. Çok ciddi yarışlar olacak. Bu gençler, gelecekte olimpiyatlarda ülkelerini temsil edecekler. Avrupalılar, bu yatırımların bedelini burada almak istedikleri için müsabakalara çok önem veriyorlar.”

Özçaldıran, şampiyonada 21 ülkenin yarışacak olmasının çok önemli olduğunu vurgulayarak, şampiyonanın büyük ilgi gördüğünü ifade etti.
Avrupa Gençler Açık Su Yüzme Şampiyonası 13, 14 ve 15 Temmuz tarihleri arasında Karamürsel'de yapılacak. Yarışlara, Türkiye'nin yanı sıra Almanya, Avusturya, İngiltere, Çek Cumhuriyeti, Fransa, Hırvatistan ve Hollanda'nın da aralarında bulunduğu 21 ülkeden 117 yüzücü katılacak. 3 bin, 5 bin ve 7 bin 500 metre mesafelerinde yapılacak yarışlar, Genç Bayanlar ve Genç Erkekler kategorilerinde gerçekleştirilecek.

Bunları da Beğenebilirsiniz