Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Karamsar Rusya’dan Kosova taktiği mi

  Nerdun HACIOĞLU / MOSKOVA
  07.09.2013 - 01:34 | Son Güncelleme: 07.09.2013 - 00:35

  Rusya, Suriye açıklarına dün 6’ncı çıkarma gemisini gönderdi. Her biri 300 deniz piyadesi ve 10 tank nakledebilen gemilerin “olası tahliye işlemi” için gönderildiği resmen açıklansa da Rusya’nın “Kosova senaryosuna” hazırlandığı öne sürüldü

  1999’da NATO’nun Kosova operasyonunun sonunda Rus birlikleri Priştine’nin Slatina Havalimanı’na sürpriz çıkarma yapmıştı. Rus uzmanlar, “Şam’ı Washington’a bombalatmamak için Moskova buraya 2 bin asker çıkarabilir. Kosova senaryosu tekrarlanacak mı” diye soruyor. Muhtemel bir deniz savaşında Rusya’nın emektar gemileriyle varlık göstermesi zor.

  Rusya Jeopolitik Akademisi Başkan Yardımcısı Konstantin Sivkov özeleştiri yaparak “ABD ile Rusya arasında Akdeniz sularında bir sürtüşme ve muharebe yaşanırsa bizim savaş gemileri 20 dakika içerisinde imha edilir. Arada 10 kat güç farkı var” dedi.

  Filçenkov da geliyor

  Karamsar Rusya’dan Kosova taktiği mi

  Rusya’nın açıklanmayan “özel yüküyle” dün yola çıkardığı “Nikoy Filçenkov” çıkarma gemisi, bugün veya yarın Boğazlardan geçecek. Rusya son dönemde “Minsk,” “Novoçerkask,” “Aleksander Şabalin,” “Admiral Nevelskiy” ve “Peresvet” çıkarma gemilerini de Suriye’ye göndermişti.

  Etiketler: akdeniz , nato , rusya , suriye , operasyon , kosova
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı