Karamelli etil alkolü viski diye satan var

Sadi ÖZDEMİR
02.10.2005 - 01:57 | Son Güncelleme:

Maliye Bakanlığı ile içki ithalatçılarının ‘Duty Free’ fiyat anlaşmazlığı çözümlenemediği için 6 aydır içki ithalatı yapılamadığını söyleyen Tüm Gıda İthalatçıları Derneği Genel Sekreteri Melahat Özkan, ‘Türkiye yılda 350-400 milyon dolarlık içki ithal ederdi. 6 aydır bu talep nasıl karşılandı? Örneğin, etil alkole karamel karıştırıp viski diye satanlar var’ dedi.

RIXOS’un patronu Fettah Tamince’nin pazartesi günü Hürriyet manşetinde yayınlanan sözlerinden sonra alevlenen ‘sahte içki’ tartışması yeni bir boyut kazandı. Tüm Gıda İthalatçıları Derneği Genel Sekreteri Melahat Özkan, ‘Türkiye yılda 350-400 bin dolarlık içki ithal ederdi. Son 6 aydır içki ithal edilemiyor. Bu durumda talep nasıl karşılanıyor, turist ne içiyor’ diye sordu. Özkan, kaçak giriş, kaçak imalat ve muadil yöntemlerle içki üretimi gibi çok tehlikeli bir sektörün büyüdüğünü belirterek, ‘Maalesef Fettah Bey’in söyledikleri doğru. Mesela gidin Tahtakale’ye orijinali kadar iyi JW Viski bulabilirsiniz. Birçok işletmede de etil alkol ile karamel karıştırılarak viski yerine servis ediliyor. Eğer sürekli viski içen biri değilseniz aradaki farkı anlamanız pek mümkün değil’ diye konuştu.

MİLYON DOLARLIK TEMİNATLAR:

Maliye Bakanlığı ile içki ithalatçıları arasında ‘içki ithalatını fiilen durduran ve 6 aydır çözümlenemeyen bir sorun bulunduğunu anlatan Tüm Gıda İthalatçıları Derneği Genel Sekreteri Melahat Özkan şunları söyledi: ‘Maliye, Duty Free’lerdeki fiyatın ithalat fiyatlarından yüksek olduğunu tespit etmiş ve bu durumdan da içki ithalatından vergi kaçırıldığı fikrine kapılmış. Firmalara yasal takip başlatıldı. Mart 2005 yılından itibaren yapılacak ithalatlar için tahakkuk edecek vergilerine karşılık nakite çevrilmek üzere yüksek meblağlarda banka teminat mektubu talep edildi. Firmalar da böyle bir talebi reddetti. Çünkü bütün dünyada içkiler Duty Free’lere pahalı verilir. Oralarda reklam, tanıtım, ofis gibi yatırımı yoktur. Duty Free’ye giriş fiyatından viski ithal edilse 1 şişe viskinin satış fiyatı 120 bin lirayı bulur. Bir yasak bulunmamasına rağmen 6 aydır içki ithalatı yapılamıyor. Peki iç pazarda talep hangi yollarla karşılanıyor?’

ŞARAP YUNANİSTAN’IN 3 KATI:

Türkiye’de Şubat 2005’te iki misline çıkarılan vergiler nedeniyle içkilerin çok pahalı olduğunu ve turizmde rakip ülkelerdeki içki fiyatlarına göre 2-3 misli fiyata satıldığını anlatan Melahat Özkan, ‘Bir turist Türkiye’de içkiye Yunanistan’ın üç katı vergi veriyor’ diye konuştu. 22 milyon liralık rakının 15-17.5 milyon lirasının vergi olduğunu hatırlatan Melahat Özkan, ‘Viski’de çok daha fazla vergi var. Çünkü lüks diye bakıyorlar. Vergiyi de litredeki alkol oranına göre almaya başladılar. İspanya’da 2.3 euroluk şarap burada 35 milyon lira. Avrupa’da içkideki vergisi bizden yüksek olan iki ülke İsveç ve İrlanda ki o ülkelerde de toplumun alkolizmle büyük sorunu var ve alkole karşı savaş yapılıyor.’

Antalya bir cumhuriyet içki ve domuz hiç bitmez

ANTALYALI turizmcilerin Türkiye’nin içki ithalatındaki sorunlara da duyarsız kaldığını ima eden Melahat Özkan, ‘Biz Antalya’ya artık ‘cumhuriyet’ diyoruz. Çünkü ne olursa olsun Antalya’da içki de domuz eti de hiç bitmez. Çünkü kendi başına cumhuriyet olmuş ve herşeyi var Antalya’nın. Bu başarılarından dolayı da onları kutluyoruz’ dedi. Türkiye’de kayıtdışı içki pazarının ‘kaçak giriş ve üretim’ bazında hızla büyüdüğüne dair ciddi işaretler bulunduğunu savunan Özkan, bu durumun hem vergi kaybını da çığ gibi büyüttüğünü ileri sürdü.

Sahte viskiden henüz ölen olmadı ama yakın

SAHTE rakılardan dolayı yaşanan ölümlere değinen Melahat Özkan, ‘Biz o ölümler öncesinde Maliye’de bu sorunları konuşmak için toplanmıştık. Ancak Maliye’nin yaklaşımı ‘bütün dünyada içkide vergi yüksektir, rakıdan ölümler münferittir’ şeklinde kalıplaşmış durumda. Evet sahte viskiden votkadan henüz ölen olmadı ama korkuyoruz ki yakındır’ diye konuştu. Özkan, iyi bir gıda mühendisiyle kayıtdışı içki üretilebileceğini ve bu içkinin de kimsenin sağlığına zarar vermeyeceğini söyledi. Özkan, tahminlere göre yüzde 20-40 arası kaçak rakı üretimi bulunduğunu anlattı.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı