Karamehmet Temizel Özince

Hürriyet Haber
24.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

Ekonomist, ekonomide yılın adamlarını seçti

Ekonomist Dergisi, ‘‘Ekonomide Yılın Adamları’’nı seçti. Ekonomist'in on yıldır düzenlediği ve bu yıl 400 işadamı ve yöneticinin yanıtladığı ‘‘Ekonomide Yılın Adamları’’ anketi sonuçlandı. Bu yıl beş kategoride yapılan seçimin sonuçlarına göre Çukurova Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Emin Karamehmet ‘‘Yılın İşadamı’’ seçildi. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu'ndaki (BDDK) icraatlarıyla kamuoyunun takdirini kazanan Zekeriya Temizel, ‘‘Yılın Bürokratı’’, İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince de ‘‘Yılın Profesyoneli’’ seçildi.

RAHAT KAZANDI

Bu kategoride Çukurova Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Emin Karamehmet büyük farkla birinci seçildi.

Bünyesinde otomotivden finansa, telekomünikasyondan basın sektörüne kadar 109 şirketi bulunduran Çukurova Grubu'nun geçen yılki cirosu 9.1 milyar dolardı. Son yıllardaki en önemli yatırımını GSM operatörü Turkcell ile yapan Çukurova, halen Türkiye'deki iki GSM operatöründen biri ve lider konumunda. Çukurova Grubu, geçtiğimiz Temmuz ayında Turkcell'i Wall Street'e taşıyarak, New York Borsası'na giren ilk Türk şirketi oldu. Karamehmet'in son yıllardaki hızlı yükselişi dünyanın en ünlü dergileri arasında bulunan Forbes tarafından da tescil edildi. Karamehmet, Forbes'in her yıl yaptığı ‘‘Dünyanın En Zenginleri’’ listesine 29'uncu sıradan girdi.

‘‘Ekonomide Yılın İşadamı’’ anketinde Karamehmet'i Boyner Holding Murahhas Aza Yardımcısı Cem Boyner takip etti. ‘‘Ekonomide Yılın İşadamı’’ kategorisinde üçüncü en çok oyu alan ise Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu oldu.

BÜROKRASİ YARIŞTI

‘‘Ekonomide Yılın Bürokratı’’ kategorisinde ise 11 aday yarıştı. BDDK Başkanı Zekeriya Temizel birinci seçilirken, onu Merkez Bankası Başkanı Gazi Erçel ikinci, Özelleştirme İdaresi Başkanı Uğur Bayar ise üçüncü sırada izledi. Yılın Bürokratı seçilen Zekeriya Temizel, 30 yıllık bürokrat. 55 ve 56'ıncı hükümetler döneminde Maliye Bakanı olarak kabinede görev alan Temizel, bu dönemde yeni Vergi Kanunu'nun hazırlanmasına büyük katkı sağladı. 1998'de çok konuşulan ve daha sonra ekonomideki durgunluk nedeniyle iptal edilen Mali Milat uygulamasına imza atan Temizel, 1999'daki yerel seçimlerde İstanbul Belediye Başkanlığı için DSP'den aday gösterildi. Temizel, 2000 yılının ikinci yarısında BDDK Başkanlığı'na getirildi. 2000'de ses getiren icraatlar gerçekleştiren BDDK'nın 2001'de de faaliyetlerinin çok konuşulması bekleniyor.

YILIN PROFESYONELİ

Kurumsallaşmanın ve profesyonelleşmenin önem kazandığı işdünyasında İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince ‘‘Yılın Profesyoneli’’ seçildi.

Özince'den sonra en çok oyu İxir Genel Müdürü Babür Özden aldı. Yılın en başarılı üçüncü profesyoneli ise Turkcell Genel Müdürü Cüneyt Türktan olarak belirlendi.

Yılın Girişimcileri

‘‘Ekonomide Yılın Kadın Girişimcisi’’ Doluca Şarapları'nın Pazarlama ve Halkla İlişkiler Müdürü Sibel Kutman olurken, onu ‘‘e-kolay.net’’in yaratıcısı Doğan Online Genel Müdürü Hanzade Doğan izledi.

Mavi Jeans markasının yaratıcısı Erak Giyim Yönetim Kurulu Başkanı Sait Akarlılar ‘‘Ekonomide Yılın Erkek Girişimcisi’’ seçilirken, Koleksiyon Mobilya Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Malhan en başarılı ikinci girişimci seçildi.

Yılın işadamı:

MEHMET EMİN KARAMEHMET

Yılın BÜROKRATI:

ZEKERİYA TEMİZEL

Yılın PROFESYONELİ:

ERSİN ÖZİNCE

Yılın GİRİŞİMCİSİ:

SAİT AKARLILAR

Yılın GİRİŞİMCİSİ:

SİBEL KUTMAN

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı