Dünya Haberleri

DÜNYA

  Karamanlis Türkiye’ye imtiyazlı ortaklığa karşı

  Panis
  23.09.2005 - 11:16 | Son Güncelleme: 23.09.2005 - 11:16

  Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis, "Türkiye’den Kıbrıs Cumhuriyeti’ni (Rum Kesimi) tanımasını bekliyoruz" dedi. Karamanlis, AB'de Türkiye'ye imtiyazlı ortaklık öneriseni karşı çıktı.

  Fransa’ya resmi bir ziyarette bulunan Karamanlis, Le Figaro gazetesi ile yaptığı söyleşide, Türkiye’nin Ek Protokolü imzalayarak bir angajmanı yerine getirdiğini, ancak "kabul edilemez" bir Kıbrıs deklarasyonunu yayınladığını belirtti.

   

  Karamanlis, "Türkiye’den angajmanlarını uygulamasını ve Kıbrıs Cumhuriyeti’ni tanımasını bekliyoruz. Bu koşullarda, müzakereler 3 Ekim’de başlayabilir" ifadesini kullandı.

    

  Ek Protokol imzalanmasının Türkiye’nin limanlarını ve havaalanlarını açması gerektirdiğini savunan Karamanlis, "Yapmazsa müzakereler etkilenir mi?" sorusuna "Evet, Türkiye’nin Kıbrıs’ı tanıma yolunda yarattığı tüm engeller müzakere süreci için bir sorun yaratır" dedi.

    

  KARAMANLİS İMTİYAZLI ORTAKLIK ÖNERİSENE KARŞI ÇIKTI

   

  Başbakan Karamanlis, Fransa’nın Müzakere Çerçevesi belgesinde "imtiyazlı ortaklık"a yer verilmesini arzuladığına dikkat çekilmesi üzerine, "AB, 1999 yılında Türkiye’yi bu türdeki bir çekinceyi dile getirmeden aday olarak tanıdı. AB kredibilitesini korumalı. Türkiye’ye bugün önerilenin 6 yıl sonra önerileceğinin aynısı olmayacağını söylemek dürüstlükolur mu?" karşılığını verdi.

    

  "İmtiyazlı ortaklık" konusunun belgeye dahil edilmesinin Ankara’nın motivasyonunu azaltacağını belirten Karamanlis, başka bir soru üzerine de "Avrupalaşmış olan bir Türkiye, başta Yunanistan olmak üzere, tüm Avrupalıların çıkarıdır" yanıtını verdi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı