Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Karaman değil Jose Mourinho

Ankaragücü'nde Hikmet Karaman sancısı yaşanıyor...

Ercan ATA / Ankara (DHA)
SON GÜNCELLEME

İsminin açıklanmasını istemeyen Ankaragücülü bir yönetici, "Kendisi haklarından feragat etmedikçe Hikmet hocayı görevden almak imkansız" diyerek çaresiz durumda olduklarının altını çizdi.

TARİHİ SÖZLEŞME

Elindeki kadronun güçlü olduğunu ancak başarısızlığı da kimsenin görmezden gelemeyeceğini belirten Ankaragücü yöneticisi "Başarısızlık ortada, taraftarlar da artık istemiyor. Maçlardaki tepkiler ise takıma zarar veriyor. Bir önceki yönetimden kaynaklanan bir sözleşme var ve elimiz kolumuz bağlı. Hikmet hoca haklarından feragat etmezse işimiz zor. Toplamda 1.5 milyon dolara yaklaşan bir tazmunat söz konusu. Ayrıca davalık olursak transfer konusunda 1 yıl ceza almamız da söz konusu. Ya orta yolunu bulup uzlaşacağız ya da bu sezonu böyle tamamlayacağız..." diye konuştu.

Edinilen bilgiye göre 2008-2009 sezonunun bitmesine 9 hafta kala göreve gelen ve 9 maç + 1 yıllık anlaşma yapan Karaman, 31 Mayıs 2010'dan önce görevden alınırsa sözleşme gereği 1 milyon 400 bin dolar tazminatı hakediyor.

Hikmet Karaman'ı göreve getiren o dönemin başkanı Serdar Özersin'di. Aynı dönemde yönetici olan ve Karaman ile yapılan sözleşmeden haberi bulunan Cengiz Topel Yıldırım ise kısa süre sonra Başkanlığa seçildi. Özersin ve Yıldırım'ın hazırladıkları sözleşmedeki maddelerden bazıları şöyle:

İŞTE TARİHİ SÖZLEŞMENİN MADDELERİ

-Yıllık ücret 600 bin dolar + primler

-Şampiyonluk primi 300 bin dolar

-Lig ikinciliği 200 bin dolar

-Avrupa kupalarına katılım 150 bin dolar

-Türkiye Kupası gruplarına kalırsa 40 bin dolar

-Türkiye Kupası'nda çeyrek finale kalırsa 50 bin dolar

-Türkiye Kupası'nda yarı finale aklırsa 75 bin dolar

-Türkiye Kupası'nda finale kalırsa 100 dolar

-Türkiye Kupası'nı alırsa 200 bin dolar

-Bu ödemelerde mevcut alacaklarının yanı sıra sezon bitmeden görevden alınırsa yani 31 Mayıs 2010 tarihinden önce sözleşmesi tek taraflı feshedilirse ekstradan 300 bin dolar tazminat talebi var.

-Karaman'ın alacakları feshedildiği dönemde 300 bin doların üstündeyse tüm hakedişler ve verilen sözlerin hepsi dahil başarı primleri gerçekleşmiş gibi, hatta sözleşmedeki şampiyonluk primlerini de alıyor.

Görüldüğü gibi 600 bin dolar yıllık ücreti olan, şampiyonluk primi 300 bin dolar, Türkiye Kupası şampiyonluğu 200 bin dolar olan Karaman'a özel madde geriği 300 bin dolar da tazminat eklenince ödenmesi gereken1 milyon 400 bin dolar gibi fahiş bir rakam ortaya çıkıyor.

Ankaragücü yönetimi bu parayı ödemek istemediği gibi, çıkacak bir sorun ve FIFA'lık bir ortam sonrası kulübe gelmesi yüksek ihtimal cezayı da göz önünde bulunduruyor. Ankaragücü böyle bir durum sonrası 1 yıl transfer yapamama cezası alabilir.

Eğer yönetim Karaman ile yolları ayıracaksa toplam 1.4 milyon doları ödemek zorunda...

Veya, ya anlaşacaklar, ya da sezonu tamamlayacaklar...


Bunları da Beğenebilirsiniz