KARAMAN HABERLERİ

Karaman’da "Elma Standartları Çalıştayı" Düzenlendi

IHA
27.10.2015 - 18:02Son Güncelleme :

KARAMAN'DA "ELMA STANDARTLARI ÇALIŞTAYI" DÜZENLENDİ.

IHA

Karaman Ziraat Odası tarafından ’Elma Standartları Çalıştayı’ düzenlendi.
Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi’nde düzenlenen çalıştaya, Karaman Valisi Murat Koca, AK Parti Karaman Milletvekilleri Recep Konuk ve Dr. Recep Şeker, Belediye Başkanı Ertuğrul Çalışkan, KMÜ Rektörü Prof. Dr. Sabri Gökmen, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Daire Başkanı Hasan Çalış, Karaman Ziraat Odası Başkanı Recep Muğlu, Konya Ticaret Borsasından uzmanlar ile akademisyenler ve üreticiler katıldı.
Çalıştay’da konuşan Karaman Ziraat Odası Başkanı Recep Muğlu, elma üreticilerinin ayakta kalabilmesi için mutlaka rekabet etmeleri gerektiğini belirterek, "Bir kentin bir birden çok vasfıyla anılması çok önemlidir. Karaman bu açıdan önemli bir kenttir. Türkçe’nin başkenti olan Karaman, Türk diline verdiği önem ile Türkiye’de üretilen bisküvi ve çikolatanın çoğunu üreten sanayisi ve elması ile anılmaktadır. Elma Karaman için hem ekonomik olarak hem de tanıtımımız açısından çok büyük önem arz etmektedir" dedi.
AK Parti Karaman Milletvekili Recep Konuk ise yaptığı konuşmada, elma üreticisinin pazardan pay almasını sağlamak için çalışma yapılması gerektiğini söyledi.
Elma konusunda üzerine düşen ne varsa yapacaklarını ifade eden Konuk, "Bir yerde bir problem varsa arandığı zaman bulunacak olan birde çare vardır. Çareyi bulmak hepimizin işi. Mazeretten ziyade çare üretenler olmalıyız. Üreticilerin büyük bir çoğunluğu işin çamurunu hep onlar üstlenirler ama bereketinden başkaları faydalanır burada problem var. Üreticinin ürettiğini raf fiyatlarından, tüketiciye satılandan pay alamaması gibi ciddi bir sıkıntısı var. Önemli olan üreticinin pazardan pay almasını sağlamak. Üründe bir gelişime gitmek gerek. Ürünü geliştirmeliyiz. Ürüne ticari bir fonksiyon yüklemeliyiz. Ürün ticari değerini arttırmalı. Elmaya öncelikle katma değer yüklemeliyiz. Ticari olarak elma albenili olmalı" diye konuştu.
Protokol konuşmalarının ardından Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Daire Bakanı Hasan Çalış, lisanslı depoculuk ve ürün ihtisas borsacılığı sistemi hakkında bir sunum gerçekleştirdi. Konya Ticaret Borsasından Yusuf Esat Demet ise yaptığı sunumda Aslıdaş ve Konya Ticaret Borsası ELÜS platformu hakkında katılımcılara bilgiler verdi. Sempozyum öğleden sonraki kısmında ise elma ile ilgili TS100, TS 1221 ve TS 7278 no’lu standartların değerlendirildiği oturumla sona erdi.
Ziraat Odası Başkanı Recep Muğlu, Çalıştay’a katılanlara elma görünümlü birer teşekkür plaketi verdi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Karaman haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Karaman ilinden Karaman’da "Elma Standartları Çalıştayı" Düzenlendi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 27 Ekim 2015 tarihinde saat 18 02’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Karaman’da "Elma Standartları Çalıştayı" Düzenlendi haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı