KARAMAN HABERLERİ

Karaman’da "Eğitim kooperatifçiliği" paneli

AA / Murat Özünal
22.01.2015 - 15:37Son Güncelleme : 22.01.2015 - 15:38

YEREL HABERLER KARAMAN

AA / Murat Özünal

KARAMAN (AA) - Karaman Milli Eğitim Müdürlüğü ile Karaman Ticaret İl Müdürlüğü tarafından "Eğitim Kooperatifçiliği" konulu panel düzenledi.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Kooperatifçilik Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Ekrem Alper Bozkurt, Mümine Hatun Kültür Merkezi’nde düzenlenen panelde, dünyada kooperatiflerin ekonomik ve ticari hayatın en önemli aktörlerinden biri olduğunu söyledi.

Kooperatiflerin ülke ekonomisine katkı sağladığını dile getiren Bozkurt, şunları kaydetti:

"Kooperatiflerin diğer şirketlerden belli başlı üstünlükleri vardır. Kooperatifler, gelir dağılımında adaleti tesis eder, ferahın tabana yayılmasını sağlar. İstihdamı artırır kişilerde ahilik duygusunu geliştirir. Ülke ekonomisine katkı sağlar. Bu özelliklerinden dolayı dünyada ve ülkemizde başta tarım sektöründe olma üzere eğitim, sağlık ve sigorta gibi bu alanlarda kooperatifçilik iş modeli baya bir mesafe almıştır. Cumhuriyet tarihinde ilk defa Türkiye Kooperatifçilik Stratejisi ve Eylem Planı hazırlandı. Biz bu eylem planında kooperatifçiliğin yol haritasını belirledik. Ülkemizdeki kooperatifleri ekonomik kalkınmada daha etkin hale getirmeyi amaçlıyoruz."

Düzenlenen panelde farkındalığı oluşturmayı amaçladıklarını belirten Bozkurt, "Eğitim kooperatifçiliğin amacı farkındalık oluşturmaktır. Bakanlık olarak kooperatifler kanunu hazırlıyoruz. Günün şartlarına uygun olarak yeni bir kanun hazırlıyoruz. Kooperatiflerde sayısal bir veri yok. Biz sayısal verilerin düzenli olarak verilmesi için bu kanunu hazırlıyoruz. Biz bu çalışmayı kooperatifçiliğin dünya standartlarını yakalaması için yapıyoruz" şeklinde konuştu.

Karaman Ticaret İl Müdürü Yusuf Arı ise kooperatifçiliğin günden güne geliştiğini vurgulayarak, "Karaman’da çok güzel gelişmeler oluyorsa bu insanlar sizlerin öğrencileridir. Bende sizin bir öğrencinizim. Eğitim camiasının sorunlarını işletme modeline bir çözüm olabilirse bu çalışmamız bizim için oldukça önemli. Güzel sonuçlar alınacak. Bu ülkenin güzel insanları gayret içerisinde çok daha güçlü ve güzel yarınlara uzanacağına inanan insanlarız. Sizlerle bir şeyler ortaya koymak bizim en büyük hayalimiz” ifadelerini kullandı.

Panele, Karaman Vali Yardımcısı Kenan Eskin, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Abdurrahman Kurt, daire müdürleri ile öğretmenler katıldı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Karaman haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Karaman ilinden Karaman’da "Eğitim kooperatifçiliği" paneli hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 22 Ocak 2015 tarihinde saat 15 37’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Karaman’da "Eğitim kooperatifçiliği" paneli haberi güncellenecektir.

KARAMAN İLÇELERİ
  KARAMAN NAMAZ VAKİTLERİ
  26 Eylül 2017, Salı
  • İmsak
   04:56
  • Guneş
   06:31
  • Öğle
   12:49
  • İkindi
   16:13
  • Akşam
   18:47
  • Yatsı
   20:10
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı