KARAMAN HABERLERİ

Karaman’da Biçerdöver Denetimi

IHA
10.07.2015 - 11:20Son Güncelleme :

KARAMAN'DA İL GIDA, TARIM VE HAYVANCILIK MÜDÜRÜ AHMET HAŞİM KESKİN İLE ZİRAAT ODASI BAŞKANI RECEP MUĞLU, BUĞDAY HASADININ BAŞLAMASI NEDENİYLE DANE KAYBINI ÖNLEMEK İÇİN BİÇERDÖVER DENETİMİ YAPTI.

IHA

Karaman’da İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile Karaman Ziraat Odası, arpa ve buğday hasadında dane kaybının önlenmesi amacıyla biçerdöver denetimine çıktı.
Hububatta dane kaybını önlemek için Yollarbaşı köyündeki buğday tarlasında yapılan denetim sırasında konuşan İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ahmet Haşim Keskin, 2015 yılının hububat açısından oldukça verimli bir yıl olduğunu söyledi. Karaman’ın ilkbahar döneminde yüksek yağış aldığını kaydeden Keskin, “Üreticimiz önceki yıllarda 2 veya 3 kez sulama yaparak bu buğdayı elde edebilecekken, bu yıl bir sulamayla elde ettiğini öğrenmiş olduk. Şuanda da hasat dönemi başladı. 2 hafta, 3 hafta önce arpada başlayan hasat şu anda buğdayda devam ediyor. Ekiplerimiz Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Karaman İl Müdürlüğü olarak sürekli arazide kontrolleri yapıyor. Yüzde 2 üstündeki dane kayıplarımız idari işlem gerektiriyor. Şuana kadar, üreticilerimizin kullandıkları kendi makineleri ve diğer kiralık makinelerde de henüz böyle bir olumsuzluğa rastlamadık. Bu da şöyle yorumlanabilir: Hasat konusundaki bilincimiz uzun yıllardır makine hasadı gerçekleştiriyor olmamız hasebiyle gelişmiş durumda” dedi.
Hububat rekoltesinin önceki yıllara göre daha fazla olacağını ifade eden Karaman Ziraat Odası Başkanı Recep Muğlu da, hububat rekoltesinin Türkiye genelinde 22 ila 23 milyon ton civarında olacağını açıkladı. Arpa ve buğdayda kaybedilen danenin binde 5 olduğunu dile getiren Muğlu, “Kayıplarımızın az olması hem ürünümüzün bol olmasına, hem de milli ekonomimize katkı sağlayacak. Gerçekten ürünlerimiz çok verimli ve çok güzel. Tarım İl Müdürlüğümüzün ve bizlerin de yapmış olduğu bu tür denetimlerin bundan sonra da Tarım İl Müdürlüğümüzle devam etmesini de istiyorum. Burada beraber çalışıyoruz. Çiftçilerimizden özellikle anız yakmamalarını istiyoruz. Bunu yaktığımız zaman topraktaki hasar büyük oluyor, organik maddelerin tamamını kaybediyoruz” şeklinde konuştu.
Hububatta dane kaybını önlemek için yapılan denetlemelerin iyi bir uygulama olduğunu ifade eden biçerdöver sahipleri ise, “Hasat sonrasında dane kaybının en aza indirilmesi verim artışında önemli bir faktördür. Biçerimizin kışlık bakımlarını yapıyoruz. Bakım yapılan biçerlerde dane kaybı az olur. Kaliteli güzel bir şekilde biçim yapılır. Bakım yapılmayan biçerlerde dane kaybı olur. Hasat zarar görür” diye konuştular.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Karaman haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Karaman ilinden Karaman’da Biçerdöver Denetimi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 10 Temmuz 2015 tarihinde saat 11 20’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Karaman’da Biçerdöver Denetimi haberi güncellenecektir.

KARAMAN İLÇELERİ

KARAMAN NAMAZ VAKİTLERİ

15 Aralık 2017, Cuma
 • İmsak
  06:04
 • Guneş
  07:47
 • Öğle
  12:53
 • İkindi
  15:24
 • Akşam
  17:39
 • Yatsı
  19:10
Sayfa Başı