İZMİR HABERLERİ

Karalar Barajı gün sayıyor

DHA
25.04.2017 - 13:36Son Güncelleme :
DHA

DSİ Genel Müdürü Murat Acu, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'nun talimatıyla yapımı hızlanan Bergama Karalar Barajı'nın tamamlanması ile birlikte bölge tarımında verim artışının yanı sıra ürün çeşitliliği de artış sağlanmasının sağlanacağını ve her yıl vatandaşın cebine 1,4 milyon lira ek gelir gireceğini söyledi.

DSİ Genel Müdürü Murat Acu, Ege Gelişim Projesi (EGEGEP) kapsamında bulunan İzmir'de 2003- 2019 yılları arasında tamamlanan ve tamamlanacak projeler ile 1 milyon 378 bin kişiye ilave içmesuyu temin edilmesi, 561 bin 560 dekar zirai alanın sulamaya açılması, sulamaya açılan alanlardan 356,3 milyon TL zirai gelir artışı, 68 adet yerleşim yerinin ve 99 bin 500 dekar arazinin taşkınlardan korunmasının hedeflendiğini belirtti. Acu, şunları söyledi:

"Bu kapsamda Bergamalı çiftçilerin yıllardır sabırsızlıkla beklediği Karalar Barajı'nda gövde inşaatı tamamlandı. Bölgede yıllardır su sıkıntısı çeken Bergamalı çiftçilerin suya olan hasreti son bulacak. Bölge ekonomisine büyük katkı sağlaması beklenen Karalar Barajı'nda kısa bir zamanda baraj da su tutmaya başlayacak. Yaklaşık 9 milyon liraya mal olan Bergama Karalar Barajı 32 metrelik gövde yüksekliği ile 1 milyon metreküp su depolama hacmine sahip. Senelerdir kuraklıkla boğuşan yüzlerce çiftçi ailesinin su sıkıntısına çare olacak. Baraj ile 1 bin 720 dekar tarım arazisi basınçlı boru sistemi ile sulanacak. Karalar Barajının da tamamlanması ile birlikte bölge tarımında verim artışının yanı sıra ürün çeşitliliği de artış sağlanmasının ve her yıl vatandaşın cebine 1,4 milyon lira ek gelir sağlanması hedefleniyor."

İZMİR, (DHA)

FOTOĞRAF

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Karalar Barajı gün sayıyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 25 Nisan 2017 tarihinde saat 13 36’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Karalar Barajı gün sayıyor haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı