Ege Haberleri

EGE

  Karakutu'dan 'kızlar' çıktı

  Taylan YILDIRIM / İZMİR (DHA)
  26 Kasım 2009 - 00:00Son Güncelleme : 25 Kasım 2009 - 21:38

  Üç ilde tabanca ve uzun namlulu silah ticareti yapan şebeke çökertildi. Şebekenin, silah alıp satmayı, “Kız aldık” ve “Kız verdik” sözleriyle şifreli yaptığı belirlendi.

  İZMİR’in de aralarında bulunduğu üç ilde düzenlenen operasyonda, yasadışı yollardan alınan tabanca ve uzun namlulu silahların ticaretini yapan çete, polisin “Karakutu” adını verdiği operasyonla çökertildi. Kayıt altına alınmamış silahların İzmir merkezli çete tarafından ticaretinin yapıldığı ihbarını alan polis ekipleri çalışma başlattı. Araştırmalarda, kimlikleri belirlenen çete liderlerinin, görünürde, Basmane ve Yeşilyurt semtlerinde fırıncılık, kasaplık yaptığı tespit edildi.

  Özel silahlar ele geçirildi

  Takibe alınan çete liderlerinin bağlantı kurduğu kişiler ve faaliyetleri tespit edildikten sonra, İzmir, Antalya, Isparta illeriyle, Kuşadası ilçesinde 29 adrese eş zamanlı baskın yapıldı. Karakutu adı verilen operasyon kapsamında aralarında, çete liderleri A.A., M.Y. ve İ.D.’nin de aralarında bulunduğu 16 kişi gözaltına alındı. Zanlılarla birlikte, 12 tabanca, 35 pompalı ve av tüfeği, özel yapım uzun namlulu silah, 1640 mermi, 17 kuru sıkı tabanca, 188 tane av tüfeği fişeği ile çok sayıda, kılıç, kasatura, kama ele geçirildi.

  Polisi bile şaşırttılar

  Yasadışı yollardan elde ettikleri tabanca ve tüfekleri, özel depolarında saklayıp müşterilerine pazarlayan çete elemanlarının telefon dinlemelerinde ise, silahları “Kız” olarak adlandırdıkları, silah alıp satmayı da, “Kız aldık” ve “Kız verdik” sözleriyle şifreli olarak yaptıkları belirlendi.  Çetenin ayrıca, polisin olayların ardından kullanılan silahı kriminal incelemede, belirleyememesi için de tüfek şeklinde tasarlanan, özel mermileri ve şarjör yeri olan, iğne yerine basınçla ateş alan uzun namlulu silahların satışını da yaptıkları ortaya çıktı. Gözaltındaki zanlılardan ikisi, ifade verdikten sonra serbest bırakıldı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı