Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Karaköy altgeçidinin tarihi yapraklar

  Hürriyet Haber
  16.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Karaköy her zaman İstanbul'un önemli bir kavşağı oldu. Karaköy Meydanı ve Caddesi'nde yaya geçidi işe yaramadı. Önce 1956'da Belediye, Ziraat Bankası binası ile Kadıköy İskelesi arasında yayalar için bir köprü yapılmasını kararlaştırdı. Ama bu proje gerçekleşmedi.

  1964'de Karaköy Meydanı yeniden yapılanırken 63 kolon üstüne oturan, iki dönümlük alanı kapsayan, içinde 23 dükkan bulunan bir yaya altgeçidi yapılmaya başlandı. Temmuz 1965'de hizmete girdi. Amaç meydanı yayalardan temizlemekti. Ama vatandaş yine meydandan geçmeye devam etti. Uyarılar sonuç vermeyince 1969'da Emniyet'in yardımıyla parmaklıklardan atlayanlardan para cezası kesilmeye başlandı.

  1981'de tam halk altgeçide alışmışken, altgeçidin merdivenlerinde oluşan aşınma yüzünden tadilata başlandı. Onarım bitmek bilmedi. Halk çareyi tekrar yasak cadde üzerinden geçmekte buldu.

  Onarım eziyeti bitti, ama altgeçidin bir başka derdi de yağmurlardı. İşte birkaç örnek:

  Haziran 1971'de şiddetli yağmur geçitteki iki dükkanı su bastı. İtfaiyeden getirtilen pompalarla sular ancak boşaltılabildi. Ağustos 1981'de altgeçidi kanalizasyon suları bastı. Dükkan sahipleri kapılarının önüne barikat yaptı, vatandaşlar yerlere konulan tahtalar üzerinde yürümek zorunda kaldı. Kasım 1982'de geçidi yine yağmur suları bastı.

  Şubat 2000'de altgeçitte değişen pek birşey yok. Hala bakımsız. Tuvaletler berbat durumda. Caddedeki son asfalt çalışmasından sonra geçit su almaya başlamış. Dört dükkanın tavanından sürekli su akıyor. 18 numaralı müzik malzemeleri satan Naci Cümbüş adlı dükkanın durumu perişan.

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı