Ege Haberleri

EGE

  Karakovan’da da Çin tehlikesi

  Hürriyet Haber
  23 Ağustos 2012 - 00:00Son Güncelleme : 22 Ağustos 2012 - 16:44

  DÜNYA arıcılığının anavatanı Slovenya ile Hırvatistan’da kışın sert geçmesi nedeniyle bal üretimi düşünce Çin’in taklit balları pazarı doldurmaya başladı.

   Bu gelişme üzerine Türkiye’deki yetkililer üretici ve ihracatçılara çağrı yaparak, özellikle birinci sınıf organik kara kovan balın stratejik öneminin arttığına dikkat çekti.
  Dünyada en çok kullanılan iki arı ırkından biri olan Karniyol arısının anavatanı olan Slovenya ve önemli bir arıcılık ülkesi Hırvatistan’da yaşanan rekolte düşüklüğü üzerine bir araştırma yapıldı. Hırvatistan’ın başkenti Zagreb’teki Türkiye Ticaret Müşavirliği Ekonomi Bakanlığı’na durumu aktardı. Buna göre 2011-2012 kış döneminde kışın soğuk geçmesi, fazla kar yağışı ve gerçekleşen donlar sonucunda kara kovan cinsi birinci kalite doğal çiçek ballarında rekolte en az yüzde 30 düştü. Tıbbi ve tedavi amaçlı olarak da yoğun şekilde kullanılan kara kovan balının üretiminin azalması ile Çin’in sahte ve taklit balları Zagrep piyasasını doldurmaya başladı. Bilgilendirmede ayrıca “Bu kapsamda kara kovan cinsi organik birinci sınıf orman ballarımızın kişisel, endüstriyel ve tedavi amaçlı kullanım amacıyla piyasadaki stratejik önemi daha da artacaktır” denildi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı