Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Karakolda ölüm

  Ozan URAL/İSTANBUL, (DHA)
  20 Aralık 2009 - 14:22Son Güncelleme : 20 Aralık 2009 - 14:22

  DAĞITIM iznine gelen 2 aylık asker Osman Aslı, gözaltına alındıktan sonra götürüldüğü Avcılar Firuzköy Karakolu’nun avukat görüşme odasında Ölü bulundu.

  Ailesine, 20 yaşındaki gencin bot bağlarıyla kendisini astığı söylendi. Aile iddiayı gerçekci bulmadı. Olayı araştıran ailenin avukatı, morgta gördüğü gencin burnunun kenarında morluk olduğunu belirtti. Dava açmaya hazırlanan avukat, Adli Tıp Kurumu raporunu beklediklerini söyledi. Emniyet Genel Müdürlüğü'nün de olayı araştırması için iki müfettiş görevlendirdiği öğrenildi.

  Karakoldaki ölüm olayı, cuma akşamı saat 19.00 sıralarında meydana geldi. İddialara göre, Avcılar’da devriye görevi yapan motosikletli TİM Amirliği’ne bağlı yunus ekibi, 20 yaşındaki Osman Aslı’nın yalpalayarak yürüdüğünü farketti. Elindeki poşetten bali çektiği iddia edilen Aslı’yı gözaltına alan polisler saat 18.00 sıralarında Avcılar Firuzköy Karakolu’na teslim etti. Burada asker olduğunu bildiren Aslı, nezarethaneye değil de avukat görüşme odasına alındı.

  İNTERNET BAĞLANTISI KESİKTİ

  Karakolda Aslı’nın GBT kaydı yapılmak istendi. Ancak bilgisayarların internet bağlantısının kesilmesi nedeniyle kaydı alınamadı. Bu yüzden Aslı, avukat görüşme odasında bekletilmeye devam edildi. Görevli polisler İnzibat Komutanlığı’nı arayarak bilgi verdi. Gündüz görevli polisler değişim sırasında nöbetçi polislere, nezarethanede kimsenin olmadığını avukat görüşme odasında bir askerin olduğunu ancak kaydının sorulamadığını söyledi. Saat 19.00 sıralarında görevi devralan polisler avukat görüşme odasını kontrol ettiği sırada Aslı’nın kendini asılı şekilde öldüğünü gördü. Durum hemen savcılığa ve Emniyet Genel Müdürlüğü’ne bildirildi.

  BOT BAĞLARIYLA KENDİNİ ASTI İDDASI

  Aslı’nın ayağında botu olduğu ve bu bottan söktüğü ipleri penceredeki jaluziyi tutan 3 adet çiviye asarak intihar ettiği öne sürüldü. Olay yerine gelen savcının incelemesinin ardından ceset Adli Tıp Kurumu’na kaldırıldı. Aslı’nın Zonguldak Er Eğitim Jandarma Alayı’nda asker olduğu ve acemi birliğini tamamladıktan sonra Nevşehir İl Jandarma Komutanlığı’ndaki usta birliği öncesi İstanbul’a ailesinin yanına dağıtım iznine geldiği belirlendi.

  ACILI AİLE POLİSİ SUÇLADI

  Oğlunun usta birliğine teslim olacağı gün ölüm haberini aldıklarını belirten acılı baba İsmet Aslı, "Dağıtım oldu, iznine geldi. Biletini almıştı, akşam askere gidecekti. Gece bana saat 00.45’te ölüm haberini verdiler. Polis memuru, ’çocuğunuz morgta. İntihar etmiş başınız sağolsun’ dedi. Karakol bana 200 metre uzaklıkta. Bu böyle mi söylenir. Olayı duyar duymaz bir yakınımızı karakola gönderdik. ‘Bot ipiyle kendisini asmış’ dediler. Ben davacıyım. O gün emniyette sorumlu herkesten davacıyım. Onların da evladı var, bugün bana ise yarın onlara" dedi. Ağıtlar yakan anne Fatma Aslı ise, "Oğlumun suçu nedir. Kimse açıklama yapmadı. Benim oğlum katil dahi olsa polisin onu koruması gerekirdi" diye konuştu. Aslı’yı cuma sabahı son gören arkadaşı ise , "Hiçbir şeyi yoktu. Biletini almış Nevşehir’e gidecekti" şeklinde konuştu.

  "BURNUNUN KENARINDA MORLUK VARDI"

  Ailenin Avukatı Ahmet Alpaslan ise Adli Tıp Kurumu önünde cenazeyi teslim alırken açıklamalarda bulundu. Alparslan, talihsiz gencin cesedini morgta gördüğünü ifade ederek "Boynunda ip izi olduğunu gördüm. Burnunun kenarında da morluk vardı. Raporu adli tıp uzmanları verecekler. Biz de Adli Tıp Kurumu raporuna göre harekete geçecegiz" dedi. Aslı’nın cenazesi Adli Tıp Kurumu’ndaki işlemlerin ardından Hatay Kırıkhan’a gönderildi.

  2 MÜFETTİŞ OLAYI İNCELEYECEK

  Bu arada Aslı’nın yapılan GBT kontorlünde ‘kişinin hürriyetini tehdit etme’ ve ‘bıçakla yaralama’suçlarından arandığı tespit edildi. Osman Aslı’nın daha önce hırsızlık ve yağma olaylarına karıştığı belirlendi. Karakoldaki sır ölümle ilgili Emniyet Genel Müdürlüğü'nün 2 müfettiş görevlendirdiği, müfettişlerin yarın İstanbul’a gelerek inceleme yapacağı öğrenildi.

  Sır dolu ölümden geriye Osman Aslı’nın 6 önce abla Yıldız Kocataş’ın düğününde çekilen görüntüleri ve usta birliğine teslim olmak için Cumartesi günü saat 22.00'ye aldığı bileti kaldı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı