Dünya Haberleri

DÜNYA

  Karakolda işkenceye 3 milyar lira tazminat

  Zeynel LÜLE / STRASBOURG
  16 Ekim 1997 - 00:00Son Güncelleme : 16 Ekim 1997 - 00:01

  İşkence gördüğü gerekçesiyle Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne başvuran Abdullah Sur adındaki bir Türk'le Türk Hükümeti arasındaki davada anlaşmaya varıldı. Ankara Sur'a manevi tazminat olarak 100 bin frank (3 milyar TL) vermeyi kabul etti. Türk Hükümeti ayrıca, mahkeme masrafları olarak da, 15 bin frank (450 milyon TL) ödemeyi taahhüt etti.

  Abdullah Sur, 1992 yılında çalıştığı kuyumcu atölyesinde altın çaldığı gerekçesiyle tutuklanarak götürüldüğü Emniyet Müdürlüğü'nde işkence gördüğünü öne sürüyor. Sur, Emniyet Müdürlüğü'nde elleri ve ayaklarına elektrik verildiğini, gözlerinin bağlanarak sopayla dövüldüğünü iddia ediyor.

  Karakoldan iki gün işkence gördükten sonra serbest bırakılan Sur, kendisine işkence yapıldığını rapor alarak tesbit ettirdi. Olay sonrasında İstanbul Valiliği'ne şikayette bulunan Abdullah Sur, kendisine işkence yapan polisleri tanıyamadığı gerekçesiyle başvurusu reddedildi. Davanın Cumhuriyet Savcılığı'na intikal etmesi de, polislerin teşhis edilememesi nedeniyle sonuçsuz kaldı.

  Bunun üzerine Abdullah Sur 15 Mart 1993'de Avrupa İnsan Hakları Komisyonu'na başvurdu. Komisyon iki yıllık bir araştırma sonrasında Abdullah Sur'a işkence yapıldığını ve bu durumda Türkiye'nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin üçüncü maddesini ihlal ettiğine karar verdi ve davayı bir üst yargı organı olan mahkemeye havale etti.

  17 Eylül 1997'de Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne bir faks gönderen Türk Hükümeti, olayı kabullendiğini davanın ‘‘dostane çözüm’’le sonuçlandırılmasını talep etti ve davacı Abdullah Sur'a toplam 115 bin frank'ın ödeneceğini bildirdi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı