İSTANBUL HABERLERİ

Karakoç’un Çözüm Sürecine Millet-i İbrahim Vurgusu

IHA
06.07.2015 - 14:52Son Güncelleme :

EYÜP BELEDİYESİ TÜRKİYE DİL EDEBİYAT DERNEĞİ’NDE GERÇEKLEŞEN “SEZAİ KARAKOÇ OKUMALARI”NDA ORUÇ VE YİTİK CENNET KİTABI İNCELENDİ. SEZAİ KARAKOÇ’UN “YİTİK CENNET” ADLI KİTABINDAN YOLA ÇIKAN ÜZEYİR İLBAK VE ZAFER ACAR, ORUÇ KONUSUNUN NASIL ANLAŞILMASI GEREKTİĞİ ÜZERİNDE DURDU.

IHA

Eyüp Belediyesi Türkiye Dil Edebiyat Derneği’nde gerçekleşen “Sezai Karakoç Okumaları”nda Oruç ve Yitik Cennet kitabı incelendi. Sezai Karakoç’un “Yitik Cennet” adlı kitabından yola çıkan Üzeyir İlbak ve Zafer Acar, oruç konusunun nasıl anlaşılması gerektiği üzerinde durdu.
Ramazanda insanların birbirine daha çok yakınlaşması üzerine duran Üzeyir İlbak üstaddan orucun nasıl bir yarış olduğunu açıkladı ve ateş çemberinden geçmek kavramına değindi. Gurbet, sıla, millet ve medeniyet kavramlarının toplumsal boyutunu ve meydana geliş süreçlerini en iyi anlatanlardan birinin Seza Karakoç olduğunu söyleyen İlbak, “Üstad Hz. Adem’den başlayarak günümüze kadar gelen İslam’ın bütün ırk ve toplumlara uygun, en iyi ve son şeklinin Kuran-ı Kerimde olduğunu söylüyor. Hz. Adem, Hz. Nuh ve Hz. İbrahim’in kurduğu üç büyük medeniyetin altyapılarını işlerken bize tevhid dininin özelliklerini de anlatıyor. İslam Milleti kavramının Hz. İbrahim’le beraber Kuran’da geçen Millet-i İbrahim vurgusundan geldiğini belirtir. Şu an çözüm süreci aşamasında yaşadığımız sorunlara karşı uygulanabilecek en iyi çözümlerden birinin ırk ve üstünlük esasına dayanmayan insanlık ve tevhid dini olan İbrahim milleti sistemi olduğunu ifade eder” dedi.
Cumhuriyet sonrası yaşanan ideolojik ve yaşam biçemlerini irdeleyen Zafer Acar ise, oruçla beraber dini yaşamın siyasi sonuçlardan etkilendiğini atlamamak gerektiğini ifade etti. Karakoç’un baskı ve korkudan herkesin kabuğuna çekildiği zamanlarda onun İslam kavramlarını ayakta turan hatırı sayılır kişilerden biri olduğunu söyledi.
Zafer Acar, üstadın edebi, mimari ve Kurani olarak dirilişin yeniden başlaması için ne tür çalışmalar yapılması gerektiği hakkında öneriler sunduğunu belirtti. Bilim adamlarının en son varacağı noktayı mucize olarak yorumlayan Karakoç’un, Yahya Kemal, Mehmet Akif Ersoy ve Necip Fazıl’dan sonra bilinç oluşturmaya çalışan değerli isimlerden biri olduğunu vurguladı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İstanbul haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İstanbul ilinden Karakoç’un Çözüm Sürecine Millet-i İbrahim Vurgusu hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 06 Temmuz 2015 tarihinde saat 14 52’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Karakoç’un Çözüm Sürecine Millet-i İbrahim Vurgusu haberi güncellenecektir.

  İSTANBUL YOL DURUMU
  İstanbul3 DERECE
  Yol durumu »
  İSTANBUL NAMAZ VAKİTLERİ
  20 Ekim 2017, Cuma
  • İmsak
   05:33
  • Guneş
   07:13
  • Öğle
   13:00
  • İkindi
   16:00
  • Akşam
   18:25
  • Yatsı
   19:54
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı