ADANA HABERLERİ

Karaisalı’da Hayvancılık İşletmeleri İlçe Dışına Taşınıyor

IHA
31.07.2015 - 10:36Son Güncelleme :

KARAİSALI BELEDİYE BAŞKANI SAADETTİN ASLAN, İLÇE MERKEZİNDEKİ HAYVANCILIK İŞLETMELERİNİN ŞEHİR MERKEZİ DIŞINA TAŞINMASI KONUSUNDA İŞLETEME SAHİPLERİ İLE ANLAŞTI.

IHA

Karaisalı Belediye Başkanı Saadettin Aslan, ilçe merkezindeki hayvancılık işletmelerinin şehir merkezi dışına taşınması konusunda işleteme sahipleri ile anlaştı.
Karaisalı Belediye Başkanı Saadettin Aslan, ilçe merkezinde hayvancılıkla uğraşan vatandaşlarla Belediye Meclis Salonu’nda bir toplantı yaparak, 5 adet küçükbaş ve 1 adet büyükbaş hayvanı olanların dışında kalanların, 15 gün içinde hayvanlarını şehir merkezi dışına taşımasını istedi.
Aslan, konunun AB ülkelerinde uygulandığını, AB’ye aday ülkelerinden de aynı şekilde hareket etmek üzere karar aldıklarını söyledi. Türkiye’de ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın başta Büyükşehir Belediyeleri olmak üzere tüm belediyelere konunun bildirildiğini kaydederek, “Adana Büyükşehir Belediye Meclisi de Bakanlığın ilgili yazısı uyarınca 15 Ocak 2015 tarihinde karar almıştır. İlgili karar uyarınca ilçemiz sınırları içindeki Karapınar, Selampınar ve Yeni Mahallelerindeki hayvancılık iletmelerinin ivedilikle kapatılması tarafımıza bildirilmiştir. Bu karara uymak bir yasal zorunluluktur. Bizler de özellikle bu yaz döneminde ilçe merkezinde hayvancılık yapanlardan ricamız, 15 gün içinde hayvanlarını şehir dışına çıkarmalarıdır. Sizlere belediye olarak elimizden geleni imkanlarımız ölçüsünde yardım yapacağız. Ahır, ağıl yapımı için gerekli malzemeleri verelim. Kepçe, kum, çakıl yardımında bulunalım” dedi.
Hayvancılığı yasaklamadıklarını vurgulayan Aslan, “Hayvanlarınız satın da demiyoruz. Sadece 7 bin nüfuslu ilçe merkezinin dışına taşınsın istiyoruz. 500 civarında aile geçimini bu işten sağlıyor. Diğer insanlar da sizin beslediğiniz hayvanların sütü, yoğurdu ve peynirinden tüketici olarak yararlanıyor. Ama bu hayvanların çevreye verdiği kokular, gübre atıkları, başta sinek olmak üzere, çeşitli hayvanların üremesine ve dolayısıyla da halkın genel sağlığını etkiliyor, tehdit ediyor. Siz de zor durumda kalmayın, bizler de kalmayalım. Sizleri yormadan, üzmeden bu sorunu çözmeye çalışıyoruz” diye konuştu.
Hayvancılık yapan işletme sahipleri de, bugüne kadar Belediyenin kendilerine bu konuda baskı yapmadığını belirterek, Başkanın bu olumlu yaklaşımından dolayı teşekkür ettiler.
Toplantıya hayvancılık işletme sahiplerinin yanı sıra Karaisalı Belediye Başkan Yardımcısı Recep Ak, Fen İşleri Müdürü Cumali Özcan, Gıda Teknikeri Sümeyra Gökyermez ile Zabıta Memuru Şeref Çelik de katıldı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Adana haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Adana ilinden Karaisalı’da Hayvancılık İşletmeleri İlçe Dışına Taşınıyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 31 Temmuz 2015 tarihinde saat 10 36’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Karaisalı’da Hayvancılık İşletmeleri İlçe Dışına Taşınıyor haberi güncellenecektir.

  ADANA NAMAZ VAKİTLERİ
  20 Ekim 2017, Cuma
  • İmsak
   05:09
  • Guneş
   06:44
  • Öğle
   12:34
  • İkindi
   15:40
  • Akşam
   18:04
  • Yatsı
   19:28
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı