Gündem Haberleri

  Karagöz ve Hacivat üniversitede yaşayacak

  Hürriyet Haber
  16.10.2005 - 09:42 | Son Güncelleme:

  Gaziantep'in son karagöz sanatçısı Mehmet Parlaksoy'un oğlu İdris Parlaksoy, karagöz sanatının yaşatılması için babasının deriden yaptığı “Karagöz” ve “Hacivat” tasvirlerini Gaziantep Üniversitesi'ne bağışladı.

  İdris Parlaksoy,  babasının Karagöz sanatçılığına 16-17 yaşlarında zevk için başladığını söyledi.
  Parlaksoy, asıl mesleği ayakkabıcılık olan babasının Karagöz sanatıyla tanıştıktan sonra sanata büyük bir sevgiyle bağlandığını belirtti.

  Babasının 35 yazılı oyunu bulunduğunu ve bunları sürekli değiştirerek güncel tuttuğunu ifade eden Parlaksoy, “Annem o zamanlar babamın karagöz oynatmasını istemezdi. Bu işi o zamanlar ayıp sayarlarmış. Ancak babam karagöz sanatını çok sevdiği için bu işi yaklaşık 40 yıl boyunca sürdürmüş” dedi.

  Parlaksoy, babasının Karagöz sanatçılığı yaptığı dönemde insanların televizyon olmadığı ve sinema da nadir geldiği için karagöz oyunlarına ilgi gösterdiğini ifade etti.

  Babasının genellikle bu oyunu kahvehanelerde sergilediğini, arada sırada ilçelerde de gösteri yaptığını bildiren Parlaksoy, “Babam insanları Karagöz oyunlarıyla eğlendirmenin yanı sıra bilgilendirirdi” diye konuştu.

  Parlaksoy, babası öldükten sonra Karagöz tasvirlerinin 5 varisi arasında bölüştürüldüğünü ve kendisine de yaklaşık 60'a yakın tasvir düştüğünü belirtti. Hem babasını hem de bu sanatı yaşatmak için tasvirleri üniversiteye bağışlamaya karar verdiğini ifade eden Parlaksoy, şunları söyledi: “Babam Gaziantep'in son Karagöz sanatçısı olduğu için, hem babamı hem de bu sanatı yaşatmak için tasvirleri üniversiteye bağışlamaya karar verdim. Üniversitede hem bu tasvirler korunmuş olacak hem de yeni nesil bu sanat hakkında bilgi sahibi olacak. Bu oyunun yaşatılmasına katkım olması beni çok mutlu ediyor.”
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı