AYDIN HABERLERİ

Karaer; “Vesayetin Sendikal Hayattaki Kollarını Kırdık”

IHA
20.10.2015 - 09:12Son Güncelleme :
IHA

Sağlık-Sen Aydın Şube Başkanı A. Baki Karaer, eski Türkiye’nin geri bırakan, ötekileştiren tortularını yok etmek için çıktıkları yolda, vesayet düzeninin prangalarını ve sendikal hayattaki bütün kollarını kırdıklarını belirtti.
Memur-Sen ve Sağlık-Sen olarak süreç içerisinde darbeci, yasakçı ve faşist cepheye karşı sivil, özgürlükçü ve demokratik duruşu, daha kesin ifadeyle millet iradesini harekete geçirdiklerini belirten Sağlık-Sen Şube Başkanı Baki Karaer, “Vesayetçilerin darbe girişimlerini püskürtmek ve milli iradeye sahip çıkmak için ‘Kayıt yok, şart yok egemenlik milletindir’ düsturuyla Ortak Akıl Mitingleri düzenledik. Bu mitingler, vesayetin tasfiyesini ve vesayetçilerin de tarihin çöp sepetine gidişini sağlayan sürecin işaret fişeği olarak tarihe geçti” dedi.
Bu demokratik karelerin kalıcı olması ve uzun süredir devam eden sessiz devrimlerin Anayasal garanti altına alınması gerektiğini kaydeden Baki Karaer, sessiz devrimin Anayasal düzlemdeki karşılığını oluşturan Anayasa değişikliği paketine, oluşum sürecinden onaylanma sürecine kadar destek verdiklerini ifade etti. Milletin onay verdiği Anayasa değişikliği paketinin, vesayeti tasfiye ederken, sivil siyasetin hakim olduğu demokratik Türkiye’nin inşasına dair süreci hızlandırdığını söyleyen Karaer, “Başta kadınlara ve dezavantajlı kesimlere pozitif ayrımcılığın da yer aldığı anayasa değişikliğiyle, Cumhuriyet tarihinde kamu görevlileri ilk kez toplu sözleşme hakkını elde etti. Bu, Memur-Sen’in başarısıdır. 3. Dönem Toplu Sözleşmelerde elde ettiğimiz sosyal devrim niteliğindeki kazanımlar bu çileli yolculuğun ürünleridir” dedi.
1 KASIM SEÇİMLERİ YENİ ANAYASA İÇİN FIRSAT
Her seçimi yeni anayasanın çıkarılması noktasında yeni fırsat olarak gördüklerini de ifade eden Karaer, 7 Haziran’da sivil, demokratik ve özgürlükçü anayasa yapacak siyasi bir iktidar çıkmadığını, 1 Kasım seçimlerinde Türkiye’nin özlediği yeni anayasayı yapacak iktidarın çıkacağına yönelik inancını dile getirdi. Son beş aylık dönemde istikrarın ne kadar önemli olduğunun görüldüğünü belirten Karaer, öncelikle terörle mücadelenin kararlılıkla sürdürülmesi ve terörün tarihin çöplüğünde yer alması için 1 Kasım seçimlerinde yeniden istikrar diyeceklerini kaydetti.
Karaer, Memur-Sen’in 2016 ve 2017 yıllarına yönelik 3. Dönem Toplu Sözleşme Görüşmeleri’nde elde ettiği kazanımlarla hem toplu sözleşme tarihine, hem de çalışma hayatına damga vurduğunu söyledi. 3. Dönem Toplu Sözleşmelerinde kamu görevlilerinin bütçeden ve milli gelirden enflasyonun çok çok üzerinde bir pay alarak enflasyonu nakavt ederek, tuşa getirdiğini belirten Karaer, “Sosyal kazanımlar rekor seviyeye ulaştı. Kazanımlarımızla sadece toplu sözleşme tarihine değil çalışma hayatına damgamızı vurduk. Genel toplu sözleşmeyle 43, hizmet kolları toplu sözleşmesiyle 170 olmak üzere toplam 213 kazanımla kapsamlı, bol kazanımlı ve kamu görevlilerini mutlu eden bir toplu sözleşme imzaladık. Kamu görevlilerinin zaferiyle sonuçlanan 3. Dönem Toplu sözleşmesiyle, 2016 yılı için yüzde 6+5, kümülatif ise yüzde 11.3, 2017 yılı için yüzde 3+4 kümülatif ise yüzde 7.12 zam alarak enflasyon canavarının başını ezdik. Bu iki yıllık bazda yüzde 19.2 zam demek” şeklinde konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Aydın haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Aydın ilinden Karaer; “Vesayetin Sendikal Hayattaki Kollarını Kırdık” hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 20 Ekim 2015 tarihinde saat 09 12’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Karaer; “Vesayetin Sendikal Hayattaki Kollarını Kırdık” haberi güncellenecektir.

AYDIN NAMAZ VAKİTLERİ
21 Kasım 2017, Salı
 • İmsak
  06:08
 • Guneş
  07:48
 • Öğle
  13:05
 • İkindi
  15:44
 • Akşam
  18:02
 • Yatsı
  19:31
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı