Ege Haberleri

EGE

  Karadenizliler İzmir’de buluştu

  Turan GÜLTEKİN
  06.05.2010 - 00:00 | Son Güncelleme: 05.05.2010 - 20:58

  Karadeniz Dernekleri Konfederasyonu (KADEKON) tarafından düzenlenen “Ekonomik İşbirliği Kurultay ve Sergisi” Kültürpark Fuar Alanı’nda başladı.

  Karadeniz Dernekleri Konfederasyonu tarafından Karadeniz Bölgesi’nin yatırım fırsatlarını ve tarihi, doğal güzelliklerini tanıtmak amacıyla düzenlenen Ekonomik İşbirliği Kurultay ve Sergisi’nin açılışına İzmir Valisi M. Cahit Kıraç, Gümüşhane Valisi Enver Salihoğlu ile çok sayıda Karadenizli katıldı. Serginin açılışında konuşan KADEKON Genel Başkanı Hızır Murtezaoğlu, Karadeniz’i tanıtmak için birkaç kitabın yeterli olmadığını, kurultayı bölgeyi tanıtmak amacıyla yaptıkları çalışma sonunda düzenlediklerini söyledi.
  Karadenizi Ege’ye taşıdık
  Murtezaoğlu, “Bu organizasyon ile Karadeniz’i Ege’ye taşıdık. Biz Ege Bölgesi’nde yaşayan Karadenizliler başta olmak üzere yeşiliyle mavisiyle farklı ufuklar açan, ülkemizin en kuzeyindeki bu coğrafyayı tanıtmaya geldik” diye konuştu. İzmir Valisi M. Cahit Kıraç ise İzmir’in 8 bin yıllık tarihi boyunca pek çok medeniyete ev sahipliği etmesinin yanı sıra Türkiye’nin en çok göç alan kentlerinin başında geldiğini ifade ederek, “İzmir’e 2009 yılında göç ile 27 bin kişi geldi. Karadeniz insanı da canlı, hareketli ve üretken karakteriyle en çok göç eden vatandaşlarımız arasında yer alıyor. Karadenizliler gittikleri yerlere gelenek ve göreneklerini de götürüyorlar. Bu sergi ve fuarın da yeni iş olanaklarına vesile olacağına inanıyorum” dedi. Gümüşhane Valisi Enver Salihoğlu, Karadeniz’in hamsisiyle, yemek kültürüyle, en önemlisi de insan topluluğu ve yaşam kültürüyle farklı zenginlikleri barındırdığını, 18 ilin bu farklı zenginlikleri bir araya geldiğinde “çok güzel bir mozaiğin” ortaya çıktığını ifade etti.
  9 Mayıs’ta sona eriyor
  “Kendimiz çalıp kendimiz oynamak yerine, güzel İzmir’imizle ve diğer şehirlerimizle bütünleşmek çok anlamlı” diyen Salihoğlu, hemşehrilerinin bulunduğu her yerde olmayı kendilerine sosyal sorumluluk görevi olarak addettiklerini söyledi. Konuşmaların ardından defile gösterisi gerçekleştirildi ve sergi açılışı yapıldı. 5 gün sürecek etkinlikte, paneller, yöresel müzik şov programları düzenlenecek, Karadeniz’in 18 ilinin yöresel ürünlerinin satışı yapılacak. Etkinlik, 9 Mayıs günü “Hamsi Şöleni”yle son bulacak.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı