GeriSpor Karadeniz'de yat rallisi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Karadeniz'de yat rallisi

Karadeniz sahilleri yat turizmine açılıyor. Karadeniz'deki ilk uluslararası yat rallisi, 3 Ağustos-26 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Deniz Kuvvetleri'ne bağlı hücum botların da eşlik edeceği uluslararası ralliye 14 ülkeden 38 yat katılacak. Ralli, 3 Ağustos Pazar günü Ataköy Marina'da verilecek startla başlayacak.

Karadeniz Yat Rallisi (KAYRA) Organizasyon Komitesi Başkanı ve Ataköy Marina Genel Müdürü Sedat Altunay, ralli ile ilgili açıklamalarda bulundu. Altunay, ‘‘Türkiye'nin 8 bin kilometreyi aşan kıyıları var. Ama günümüze kadar sadece Marmara, Ege ve Akdeniz'in bazı bölümleri yat turizmine açık. Yat turizmini Karadeniz'de geliştirmek amacıyla bu ralliyi düzenledik’’ dedi.

Altunay, Karadeniz'de tekne bağlama kapasitesinin yetersiz olması nedeniyle katılımın sınırlı olduğunu ve bu nedenle ralliye 14 ülkeden sadece 38 yatın katılabileceğini söyledi. Altunay, şöyle konuştu:

‘‘Amerikalı Bay ve Bayan Nelson, üç yıl önce Karadeniz kıyılarını Cusar adlı tekneleriyle dolaştı ve yatçılar için bir Karadeniz Rehberi hazırladı. Biz de bundan cesaret aldık. Ralliye Türkiye'den 6, İngiltere'den 11, Almanya'dan 5, Danimarka, Amerika, Hollanda, Rusya ve Bulgaristan'dan 2'şer, İsrail, Fransa, Avusturya, Venezüella, İsviçre ve Yeni Zellanda'dan 1'er tekne katılıyor. Ralli liderliğini Bay ve Bayan Nelson yapacak. Ralli Komodoru ise ünlü denizci Teoman Arsay.’’

Ataköy Marina'nın sponsorluğunda düzenlenen ralli, Türk ve yabancı bayraklı, yelkenli, veya motorlu her türlü yatın katılımına açık olacak.

RALLİNİN ROTASI

Ralli'nin gidiş rotası, Poyrazköy, Kefken, Akçakoca, Zonguldak, Bartın, Cide, İnebolu, Çaylıoğlu, Sinop, Yakakent ve Samsun...

18 Ağustos Pazartesi günü başlayacak dönüş programında ise şu noktalara uğranacak: Gerze, Hamsilos-Akliman, Abana, Doğanyurt, Amasra, Ereğli, Kefken ve Ataköy Marina.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle