Karadeniz'de çok zengin petrol rezervi var

A.A.
21.08.2006 - 13:11 | Son Güncelleme: 21.08.2006 - 14:22

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) ile Karadeniz'de “derindeniz” petrol araması konusunda ayrı anlaşma imzalayan Brezilya'nın milli petrol şirketi Petrobras şirketi uluslararası Direktörü Nestor Cunat Cervero, Karadeniz'de çok zengin petrol ve doğal gaz rezervleri bulunduğunu söyledi.

Nestor Cunat Cervero, Karadeniz'deki petrol ve doğal gaz potansiyeli konusundaki sorularını yanıtladı.
Petrobras şirketinin derin deniz taramalarında büyük tecrübe ve başarıya sahip olduğunun altını çizen Nestor, bu teknik birikimlerini, Karadeniz'deki yüksek Hidrokarbon potansiyelini ortaya çıkarmak için kullanacaklarını ifade etti.
Karadeniz'deki hidrokarbon potansiyeline inandıkları için böyle bir yatırıma karar verdiklerini vurgulayan Cervero, şimdiye kadar yaptıkları bütün aramalarda başarı elde ettiklerini de ifade etti. Doğal gazın bulunduğu yerde petrolün de bulunduğunu belirten Cervero, Karadeniz'den oldukça umutlu olduklarını vurguladı.

TÜRKİYE'NİN ENERJİDE DIŞA BAĞIMLILIĞI

Brezilya'da çıkardıkları petrol sayesinde, Brezilya'nın petrolde dışa bağımlılığını ortadan kaldırdıklarını belirten Cervero, “Türkiye'nin petrol ve doğal gazda dışa bağımlılığını kaldırma konusunda elimizden gelen teknik desteği vereceğiz” diye konuştu.

Türkiye'de, Karadeniz'deki arama ve üretim faaliyetleri konusunda yatırıma başladıklarını ve en kısa sürede sismik aramalara başlayacaklarını belirten Cervero, sadece Karadeniz ile sınırlı kalmayacaklarını ve Türkiye'de uzun vadeli daha değişik enerji yatırımlarına da girmeyi planladıklarını söyledi.

ANLAŞMA NEYİ İÇERİYOR

Söz konusu anlaşmalar kapsamında Petrobras ve TPAO güçlü hidrokarbon potansiyeli bulunan Kırklareli ve Sinop'un 3920, 3922 nolu bloklarında yüzde 50-yüzde 50 ortaklığa sahip bulunuyor.
Karadeniz'in batısında yer alan Kırklareli bloğunda ortalama su derinliği 1200 metre iken, doğusunda yer alan Sinop blokunda su derinliği 2 bin 200 metreyi buluyor.
Yüksek potansiyel barındıran ancak beraberinde büyük risk taşıyan Karadeniz'in Türkiye'ye ait genel bir kısmında hala yeterince arama faaliyeti yapılmadığı belirtiliyor.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı