İSTANBUL HABERLERİ

Karadeniz Kültür Evi Hizmete Açıldı

IHA
25.10.2015 - 19:41Son Güncelleme : 25.10.2015 - 19:42

YEREL HABERLER İSTANBUL

IHA

Kartal Belediyesi tarafından Kartal’da yaşayan Karadenizli vatandaşların kültürlerini yaşayabilmeleri ve tanıtabilmeleri için Karadeniz Kültür Evi hizmete açıldı. Açılışta konuşan Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, "İğne Ada’dan Hopa’ya kadar bütün Karadeniz kültürü bu kültür evi sayesinde Kartal’da da tanıtılacak" dedi.
Kartal Belediyesi tarafından ilçede bulunan Karadenizli vatandaşların kültürlerini yaşayabilmesi ve tanıtabilmesi amacı ile Kartal Kültür Evi hizmete açıldı. Açılışa Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Baş Danışmanı Mehmet Akif Hamza Çebi, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul İl Başkanı Murat Karayalçın, Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, Doğu Karadenizliler Kültür Derneği Başkanı Necmi Kurt, Kartal Belediye Başkan Yardımcıları ve çok sayıda vatandaş katıldı. Açılış için gelen vatandaşlara Kartal Belediyesi tarafından hamsi ikram edildi. Hamsiyi yiyen vatandaşlar, horon teperek bu mutlu günlerini kutladılar.
Açılışta konuşan CHP Genel Başkan Baş Danışmanı Mehmet Akif Hamza Çebi, “Kartal Belediye Başkanımız Op. Dr. Altınok Öz’ü bu güzel projeye imza attığı için tebrik ediyorum. Eskiden gurbet diye bir kavram vardı. İnsanlar büyük kentlere gelirlerdi. Para kazanıp geri dönme hesabı yaparlardı. Artık bu hesap değişti. Kimse geldiği yerden, İstanbul’dan geriye dönmüyor. O nedenle şimdi İstanbul’un nüfusu 16 milyona gelmiş durumda. Aynı anda insanlarımızın birkaç kimliği var. Nerelisin, Doğu Karadenizliyim, nerelisin, Elazığlıyım, başka nerelisin diye sorduğumuzda ise İstanbulluyum cevabını alıyorsunuz. Böylesi bir durumda çok kimliliği bir arada yaşıyoruz artık. Bu büyük kentte, İstanbul’da, Kartal’da, Kartallı olmanın büyük mutluluğunu yaşıyoruz. Bu mutluluğun yaşanmasında belediye başkanımızın şüphesiz ki çok emekleri var. Nitekim bu güzel tesisi gerçekleştirmiş olmak çok önemli, Başkanımızı tekrardan kutluyorum” diye konuştu.
Karadeniz Kültür Evi’nin insanların kültürlerini yaşayabilmesi adına önemli bir hizmet olduğunu beliren CHP İstanbul İl Başkanı Murat Karayalçın ise, “Burada Sayın Kartal Belediye Başkanımız Op. Dr. Altınok Öz, böyle bir tesisin hizmete gireceğini söylediğinde çok büyük bir mutluluk duydum. Biraz önce anonsu yapan arkadaşımız bugünkü birlikteliğe katılan kişi ve kuruluş başkanlarını bizlere bildirdiler. Karadeniz Kültür Evi açılıyor, açılışta Elazığ Derneği var. Trakyalılar var, Burada İstanbul’a, Türkiye’nin değişik yerlerinden gelmiş olan tüm hemşehrilerimiz bulunmaktalar. İstanbul’da yaşayan 15 milyon insanın geldikleri yerin kültürlerini yaşadıkları yerde de sürdürmek amacıyla örgütlenmelerini, bu tür tesislerini kurmalarını aslında İstanbullular’ın ayrışması olarak değil, tam tersine İstanbullular’ın kaynaşması olarak görmek gerekiyor" dedi.
Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, Karadeniz Kültür Evi’nin ilçede yaşayan Karadenizliler için büyük öneme sahip olduğunu belirterek, “2009 yılında seçimi kazanıp göreve geldiğimizde Kartal merkez projesini geliştirdik. Şimdi biz istiyoruz ki, Kartal merkez projesi oluştuğunda, İstanbul’da herkes bilmeli ki, aynı Barselona’daki katedralin önü gibi, İstanbul’da herkes bilmeli ki, cumartesi günleri saat 3’ten gece 11’e kadar Kartal’a yeni yapacağımız meydanında mutlaka bir etkinlik var. Bu etkinlik, Doğu Karadeniz olabilir, Batı Karadeniz olabilir, Silifke olabilir, Erzurum olabilir, Trakya olabilir, Ege olabilir, mutlaka ve mutlaka Kartal’ın dışındaki insanımız da bilecek ki bugün cumartesi, bugün Kartal’ın merkezinde bir etkinlik var. İşte bu derneklerin görevi oradaki etkinlikleri düzenlemek. Onun için bu kültür merkezinin en önemli görevi, İğneada’dan Hopa’ya kadar Karadeniz’in bütün kültürünü bu merkezle birleştirip, Kartal halkıyla ve İstanbul halkıyla buluşturmaktır" şeklinde konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İstanbul haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İstanbul ilinden Karadeniz Kültür Evi Hizmete Açıldı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 25 Ekim 2015 tarihinde saat 19 41’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Karadeniz Kültür Evi Hizmete Açıldı haberi güncellenecektir.

  İSTANBUL YOL DURUMU
  İstanbul3 DERECE
  Yol durumu »
  İSTANBUL NAMAZ VAKİTLERİ
  22 Eylül 2017, Cuma
  • İmsak
   05:02
  • Guneş
   06:44
  • Öğle
   13:08
  • İkindi
   16:33
  • Akşam
   19:10
  • Yatsı
   20:39
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı