Gündem Haberleri

  Karadeniz’in gazabı

  Hürriyet Haber
  22.01.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Karadeniz Bölgesi’nde kıyı kesimlerinde önceki gün başlayan ve aralıklarla süren yoğun kar yağışı, bölgede hayatı olumsuz etkiledi.

  Karayel fırtınasının oluşturduğu dev dalgalar, balıkçı barınaklarına ve kıyıya yakın işyerlerine zarar verdi. Rize’de Mesut Yılmaz Sahil Kompleksi’nde kıyıya 10 metre uzaklıktaki çok sayıda büfe kullanılmaz hale geldi. Dev dalgaların yıktığı büfelerde zararın yaklaşık 50 bin YTL olduğu belirtildi. Gündoğdu Beldesi’ndeki balıkçı barınağı da dev dalgalardan zarar gördü. Burada da yaklaşık 10 balıkçı teknesi hasar gördü. Balıkçılar zamanında önlem alınmamasından yakındı. Çayeli İlçesi’nde de, dev dalgalar Karadeniz Sahil Yolu’na kadar ulaştı.

  Dalgaların taşıdığı kayalar yolu kapladı. Bazı araçlar yolda mahsur kaldı. Karayolu ulaşıma kapatıldı ve araç geçişleri Çayeli İlçe merkezinden sağlandı. Kanlıdere Balıkçı Barınağı’ndaki 5 balıkçı teknesi alabora oldu. Denize sürüklenen 10 balıkçı güçlükle kurtarılıp hastanelere kaldırıldı. Zonguldak Liman arkası mevkiinde de yüksekliği 10 metreyi bulan dalgalar, dalga kıranları aşarak Türkiye Taşkömürü Kurumu’na (TTK) ait Zonguldak Limanı’na kadar ulaştı. Dalgalar nedeniyle Zonguldak-Kozlu sahil yolunda yürüyenler zor durumda kaldı. Yetkililer, dalgalara karşı halkı uyardı.

  METEOROLOJİ UYARDI

  Denizde fırtına yarın da sürecek

  DEVLET
  Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü, bugün ve yarın denizlerde fırtına ve tam fırtına beklendiğini bildirdi. Bugün Doğu Karadeniz dışında tüm denizler yağmur ve sağanak şeklinde yağış alırken, pazartesi günü Karadeniz ve Marmara’da etkili kar yağışı, Ege ve Akdeniz’de ise etkili yağmur bekleniyor.

  Açıklamaya göre, bugün lodos ile birlikte biraz artacak olan hava sıcaklığı Pazartesi günü poyraz fırtınası ile birlikte yurdun batı kesimlerinden başlayarak 8-10 derece azalacak. Pazartesi günü, İstanbul’da gündüz 0 ile -1 derece civarında beklenen hava sıcaklığı 80 kilometre hızla esen poyraz ile birlikte -10, -12 derece olarak hissedilecek. İstanbul’da pazartesi ve salı günleri poyraz fırtınasıyla birlikte etkili olacak kar yağışıyla il genelinde buzlanma ve don olayının başta trafik olmak üzere günlük yaşamı olumsuz yönde etkilemesi bekleniyor.

  İSTANBUL VALİSİ MUAMMER GÜLER

  Her tedbir alındı

  İSTANBUL Valisi Muammer Güler, İstanbul’da yarın yoğun kar yağışı olacağını ve sıcaklığın 8-10 derece düşeceğini belirterek tüm önlemlerin alındığını söyledi. 2 bini aşkın personelin 24 saat esasına göre çalışacağını belirten Güler, ilde bir sorun yaşanacağını tahmin etmediğini bildirdi. Vatandaşlardan yoğun kar yağışı olan yerlerde araçlarına zincir veya kar lastiği takmalarını, gerekli teçhizatı bulundurmalarını isteyen Güler, mümkün olduğu kadar özel araç yerine toplu taşıma araçlarının kullanılmasını istedi. Güler, bu süreçte kentin doğalgaz, elektrik ve su sıkıntısı yaşamayacağını belirtti.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı