DÜZCE HABERLERİ

Karadeniz’in Efes’inde Kazı Çalışmaları Devam Ediyor

IHA
31.07.2015 - 11:53Son Güncelleme :

DÜZCE KONURALP BÖLGESİNDE KAZI ÇALIŞMALARI BAŞLADI

IHA

Düzce Üniversitesi Arkeoloji Bölüm Başkanı olan ve Konuralp PRUSIAS ad HYPİUM Antik Kenti Bilimsel Kazı Başkanlığı görevini yürüten Yrd. Doç. Dr. Nurperi Ayengin, Konuralp antik kentinde tekrar başlayan kazı çalışmaları hakkında önemli açıklamalarda bulundu.
Kazı çalışmalarında üçüncü yıla girdiklerini ifade eden Yrd. Doç. Dr. Nurperi Ayengin, kazı ekibinin de bu süreçte geliştiğini belirterek, 37 kişilik kazı ekibinde 3 mimar, 8 arkeolog, 12 öğrenci bulunduğunu söyledi. Kazı çalışmalarıyla ilgili duygularını paylaşan Yrd. Doç. Dr. Ayengin, “Düzce Üniversitesi Arkeoloji bölümü olarak çok mutluyuz. Uluslararası sempozyumlara katılıyoruz ve buradaki çalışmalarımızı anlatıyoruz. Bırakın bizi, Türk Arkeoloji hocalarımız ve bilim insanlarımız sempozyumlarda inanılmaz ilgi görüyor. Bu açıdan gördüğümüz ilgi bizi çok memnun ediyor. PRUSIAS ad HYPİUM antik kenti çok önemli bir nokta. Bu kadar iyi korunmuş bir tiyatroda çalışmak bize ayrıca mutluluk ve gurur veriyor.” dedi.
Kazı çalışmalarının süresiyle ilgi bilgiler de veren Yrd. Doç. Dr. Nurperi Ayengin, “Şimdilik bir aylık kazı çalışmamız olacak. Fakat Düzce’deki çalışmalarımız sadece tiyatro çalışmaları ile sınırlı değil. Aynı zamanda Düzce’de yüzey araştırmaları da yapıyoruz. Daha önceki dönemlere ait arkeolojik yerleri tespit etmeye çalışıyoruz. Böyle bir projemiz var. Bu projenin ardından tekrar buradaki kazı çalışmalarımıza devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.
Yöre halkının kazı çalışmalarına bakış açısından da bahseden Yrd. Doç. Dr. Ayengin, kazı çalışmalarında üçüncü yılı doldurdukları için halkın bu kazı çalışmalarına inandığını belirterek, çalışmaların restorasyona dönüştüğü için memnun olduğunu sözlerine ekledi.
Kazı çalışmalarına destek veren kurumlardan da söz eden Yrd. Doç. Dr. Nurperi Ayengin, “Kültür Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nün izni ve Konuralp Müzesi ile beraber ortak çalışma yapıyoruz. En başta Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’ne teşekkürlerimizi sunuyoruz. Düzce Valiliği’ne, Rektörlüğümüze, Rektörümüze, Rektör Yardımcılarımıza, Daire Başkanlarımıza, Düzce Belediyesi’ne ve Düzce Belediye Başkanına, belediye çalışanlarına teşekkür ediyoruz. Çünkü bu çalışmalar sırasında bizi hiç yalnız bırakmadılar ve ihtiyaç anında hemen yardımımıza koşuyorlar. Hepsine ayrı ayrı teşekkürlerimizi sunuyoruz” dedi.
Son olarak kazı çalışmalarının Düzce kültür turizmine katkılarından da söz eden Yrd. Doç. Dr. Ayengin, kazı çalışmalarının hem yerli hem de yabancı turistlerin dikkatini çekeceğini ve ziyaretlerin yoğunlaşacağını ifade ederek açıklamalarını sonlandırdı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Düzce haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Düzce ilinden Karadeniz’in Efes’inde Kazı Çalışmaları Devam Ediyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 31 Temmuz 2015 tarihinde saat 11 53’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Karadeniz’in Efes’inde Kazı Çalışmaları Devam Ediyor haberi güncellenecektir.

  DÜZCE NAMAZ VAKİTLERİ
  19 Kasım 2017, Pazar
  • İmsak
   05:55
  • Guneş
   07:40
  • Öğle
   12:52
  • İkindi
   15:25
  • Akşam
   17:42
  • Yatsı
   19:16
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı