Dünya Haberleri

  Karadeniz Gücü kuruluyor

  Hürriyet Haber
  26.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Türkiye, Rusya, Ukrayna, Gürcistan, Romanya ve Bulgaristan'ın katılacağı Karadeniz Gücü mart ayında İstanbul'da dünyaya ilan edilecek. Karargahı İstanbul'da kurulacak güç ilk etapta tankerlere karşı güvenliği sağlayıp, Boğazlar ve Karadeniz'deki kazalara müdahale edecek.

  Avrupa Birliği'nin oluşturma kararı aldığı Avrupa Güvenlik ve Savunma Kimliği (AGSK) konusunda, Ankara ile Brüksel arasında restleşmenin yaşandığı bir dönemde, Türkiye Karadeniz'e kıyısı bulunan ülkelerin katılımı ile ‘‘Karadeniz Gücü’’nün (Blacksea Force) oluşturulması için düğmeye bastı.

  Türkiye ile Rusya'nın başını çektiği yeni oluşumla ilgili olarak, geçtiğimiz günlerde İstanbul'da gizli bir toplantının yapıldığı öğrenildi. Türkiye, Rusya, Ukrayna, Bulgaristan, Romanya ve Gürcistan'dan uzmanların katıldığı bu toplantıda, Karadeniz Gücü'nün kurulmasına ilişkin ‘oluşum planı’ hazırlandı. Planla ilgili çalışmalara ocak ve şubat aylarında hız verilecek. İlgili ülkelerin dışişleri bakanları Mart ayında İstanbul'da buluşarak, ‘Karadeniz Gücü’nün kurulduğunu resmen dünyaya duyuracaklar.

  KARARGAH İSTANBUL

  Güvenilir kaynakların bildirdiğine göre, Karadeniz Gücü'nün karargahı İstanbul'da kurulacak. İlk aşamada bu güç Karadeniz'de tankerle petrol taşımacılığının güvenliğine önem verecek. Güç içinde kurulacak ‘Acil müdahale birimi’, başta Boğazlar olmak üzere; Karadeniz'de meydana gelecek tanker kazalarına müdahale edecek.

  Bu amaçla altı ülke ‘Acil Müdahale Birimi’nin oluşturulması için İstanbul'a birer gemi ile uzman personel gönderecek. Talep gelmesi durumunda, Ege'deki tanker kazalarına da yardımcı olacak.

  Bir yetkili, acil müdahale gücü sayesinde Boğazlar'ın yanı sıra Türkiye ile Rusya arasında öngörülen ‘Mavi Akım’ projesinin de güvenliğinin sağlanacağını söyledi. ‘Mavi Akım’, Karadeniz'in altına döşenecek 2100 metrelik boru hattıyla Rusya'dan Türkiye'ye doğalgaz transferini içeriyor.

  İlerde ortak askeri tatbikatlar yapması da planlanan Karadeniz Gücü'ne, ABD ile Yunanistan'ın da girmek için başvuracağı öğrenildi. Atina ve Washington'ın bu taleplerinin önümüzdeki dönemde masaya yatırılacak. Altı ülkenin oybirliği ile karar alması durumunda, ABD ve Yunanistan da bu güce katılabilecek.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı