MERSİN HABERLERİ

Karaciğerinden 600 gram kist çıktı

DHA
29.03.2016 - 10:41Son Güncelleme :
DHA

MERSİN’in Tarsus İlçesi’nde yaşayan 16 yaşındaki F.N. K.’nin çektiği karın ağrılarının, karaciğerindeki iki büyük kistten kaynaklandığı anlaşıldı. Yapılan ameliyatla karnından 600 gram kist çıkan genç kız sağlığına kavuştu.
Geçtiğimiz ekim ayında karın ağrısı şikayeti yaşamaya başlayan F.N.K., önce bu durumu önemsemedi. Yaklaşık 2 ay boyunca ağrıları daha da artan F.N.K., bir kamu hastanesine başvurdu. Hastanede yapılan tetkik ve muayenelerde, karaciğerin sağ ve sol loplarında iki ayrı kist olduğu belirlendi. Ancak yapılan laparoskopik (kapalı) ameliyatta kist alınamadı. Bunun üzerine F.N.K. Medical Park Tarsus Hastanesi’ne başvurdu. Genel Cerrahi Uzmanı Op.Dr.Mehmet Ali Sun, açık ameliyatla kistlerin alınması gerektiğini söyledi. Dr.Sun tarafından yapılan ameliyatta genç kızın karaciğerinin solundan 250, sağından ise 350 gram kist çıkarıldı. Ayrıca karaciğerin hasar görmüş sol tarafı alındı. Hastanede 3 gün gözetim altında kalan genç kız taburcu edildi.
BEYİN VE AKCİĞERE DE YERLEŞİYOR
Op.Dr.Sun, bu kistlere, aşısız köpeklerin tenyası, etli çiğ köfte ve bazen de iyi temizlenmemiş sebze-meyveden bulaşan 'tenya echinoccocus'un yol açtığını belirterek, "Çoğunlukla karaciğere, bazen beyin ve akciğere yerleşiyor. Bu canlıdan ve yol açtığı kistlerden korunmak için evcil köpekler aşılanmalı, etler iyice pişirilmeli ve sebze-meyve iyi yıkanmalıdır" dedi.

Tolunay DUMAN / TARSUS(Mersin), (DHA)
TD(AŞ/YB)(29.03.2016)(FOTOĞRAFLI)
 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Mersin haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Mersin ilinden Karaciğerinden 600 gram kist çıktı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 29 Mart 2016 tarihinde saat 10 41’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Karaciğerinden 600 gram kist çıktı haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı