Dünya Haberleri

  Karaciç yarınki duruşmaya da katılmayacak

  Hürriyet Haber
  02.11.2009 - 12:54 | Son Güncelleme:

  Bosna'da soykırım ve insanlığa karşı suç işlemekle itham edilen Sırp lider Radovan Karaciç yarınki duruşmaya da katılmayacak.

  Bosna Hersek'te iç savaş sırasında soykırım ve insanlığa karşı suç işlemekle itham edilen 64 yaşındaki eski Bosnalı Sırp lider Radovan Karaciç'in, eski Yugoslavya için kurulan BM savaş suçları mahkemesinde yapılacak yarınki duruşmaya katılacağı bildirildi.

  Karaciç'in avukatlarından ikisi, geçen hafta başlayan yargı sürecini boykot eden eski Bosnalı Sırp liderin, yarın yapılacak duruşmaya katılacağını açıkladı.

  Radovan Karaciç, savunmasını hazırlamasının çok uzun zaman gerektirdiği, iddianameyi okumanın bile iki yıl zaman alabileceği gerekçesiyle, Lahey'deki mahkemede geçen hafta yapılan duruşmalara çıkmamıştı.

  Bosna Sırp Cumhuriyeti'nin eski devlet başkanı Karaciç, halen yakalanmayan General Ratko Mladiç ile birlikte, 1992-1995 arasındaki iç savaşta Saraybosna'nın aralıksız kuşatmasında 14 bin insanın ölümü ve Srebreniça'da, bazıları 20 yaşın altında 8 bin Boşnak erkeğinin katledilmesinden sorumlu tutuluyor.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı