YALOVA HABERLERİ ÇİFTLİKKÖY HABERLERİ

Karaçay-Malkar sürgünlerinin 74. yıldönümü Çiftlikköy’de anıldı

DHA
07.11.2017 - 13:02Son Güncelleme :
DHA

Süheyla GÖZDERELİLER/YALOVA, (DHA)- YALOVA’da Çiftlikköy Kafkas Kültür Derneği, Elbruz Bilim ve Kültür Araştırmaları Topluluğu ve Çiftlikköy Belediyesi tarafından ortaklaşa düzenlenen “Kafkasların Kadim Halkı Karaçay-Malkarlar” konulu panel ve Halk Dansları gösterisi ilgi gördü.

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi öğretim üyesi ve Elbruz Bilim ve Kültür Topluluğu Başkanı Prof. Dr. Ufuk Tavkul ile Birleşik Kafkas Dernekleri Federasyonu (BİRKAFFED) Başkan yardımcısı Filolog Ufuk Tuzman’ın konuşmacı olarak katıldığı panel, duygulu anlara sahne oldu. Konferansa Çiftlikköy Kaymakamı Cengiz Karabulut ve Çiftlikköy Belediye Başkanı Ali Murat Silpagar da katıldı.

Kafkasya halkı Karaçay-Malkarların kim olduğu ve Kafkasya’da yaşayan halkların etnik kültürel kimlikleriyle tarih sayfalarındaki dönemlerini slayt sunumuyla anlatan Ufuk Tavkul tarih boyunca doğru bilinen yanlışların bu halkların birbirinden uzaklaşmasına yol açtığını vurguladı. Çarlık Rusya’sı ile Sovyet döneminde Kafkas halklarının nasıl bir etnik erozyona tabi tutulduğunu ve bu süreçte Karaçay-Malkarların verdiği mücadeleyi anlatan Tavkul, tarihte “Kızıl Kırgın Kurbanları” olarak bilinen Türk tabiiyetinden olan halkların hayvan vagonlarıyla gerçekleştirilen sürgünlerinin 1943-1945 yılları arasında ilk Karaçaylarla başladığını vurguladı.

Konuşmacılardan araştırmacı, Filolog Ufuk Tuzman ise kamplardaki Karaçay-Malkarların mektuplarına değindi. Tarihte Drau faciası diye anılan olayın aslen katliam kabul edilmesi gerektiğini belirten Tuzman, “Dönemin İngiltere Başbakanı Churchill, ABD Başkanı Roosevelt ve SSCB Devlet Başkanı Stalin arasındaki pazarlıklar uzun süre devam etti. Savaş sonrası sınır ve yetkilerin paylaşımı içerikli bu uzun Yalta Antlaşmasını Stalin bir şartla imzalamayı kabul etti. O da “Rus topraklarından kaçıp Avrupa’ya iltica talep eden Rus mültecilerin iadesi” maddesinin eklenmesiydi. Bugün Drau’ya yolunuz düşerse, orada dünyada 7000 kişilik bir mezar taşı dikilmiştir. Orada Almanca olarak şunlar yazmaktadır: Burada 1945 yılının 28 Mayısında 7000 Kuzey Kafkasyalı, kadınları ve çocuklarıyla Sovyet otoritelerine teslim edildiler ve İslamiyet’e olan sadakatleri ile Kafkasya’nın istiklali idealine kurban gittiler” dedi.

BAŞKAN SİLPAGAR VE AİLESİNİ DUYGULANDIRAN ANLAR

Programın sonunda konuşmacılar Çiftlikköy Belediye Başkanı Ali Murat Silpagar’a ve ailesine beklenmedik bir sürpriz yaparak, babası Kaziy Silpagar’a ait söz konusu kamplarda 74 yıl önceki fotoğrafı ve Karaçay Türkçesiyle yazılı bir şiirini hediye etti. Belediye Başkanı ve kardeşleri sahneye çağırılarak hediye edilen 74 yıl önce babaları tarafından yazılan şiir, panelin katılımcılarını duygulandırdı. Silpagar, yaptığı konuşmada hayatının en değerli hediyesini aldığını ifade ederek, konuşmacılara teşekkür etti.

74 YIL ÖNCE ÖLÜM KAMPLARINDAN KAÇAN EMİNE AYDOBOL HERKESİ AĞLATTI

Ufuk Tuzman sürgünler, mülteci kampları ve Drau soykırımına dikkat çekmek için Drau kampından kaçmış Emine Aydobol’u sahneye davet ederek, davetlilere tanıştırdı. Drau’yu Alplerde geçen çetin hayatta kalma çabaları ve nihayetinde kamplara ulaşarak kurtulduklarını Aydobol’un kendi ağzından dinleyenler çok duygulandı. Aydobol’un bir özelliği daha tanıtıldı. Ufuk Tuzman, Emine Aydobol’un mülteci kamplarında moral ve motivasyon için bir araya gelen Kafkasyalılardan kurulan ve Türkiye’de “Boğaziçi Yıldızları”, Avrupa’da ise “Sterne am Bosporus” adıyla tarihe adını yazdıran profesyonel Kafkas Halk Dansları Topluluğu’nun hayatta kalan son üyesi olduğunu belirtip o yıllara ait fotoğraf ve haberleri paylaştı.

Çiftlikköy Kafkas Kültür Derneği’nin ev sahipliği yaptığı etkinliğin oturum başkanlığını yapan Murat Erdoğan katılımcılara teşekkür ederek, plaket ve hediyelerini takdim etti.

Etkinlik, dernek gençlerinin oluşturduğu Eliya adlı grubun muhteşem dans gösterisiyle sona erdi.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Çiftlikköy haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Çiftlikköy haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Karaçay-Malkar sürgünlerinin 74. yıldönümü Çiftlikköy’de anıldı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

YALOVA NAMAZ VAKİTLERİ

17 Kasım 2018, Cumartesi
 • İmsak
  06:17
 • Guneş
  07:44
 • Öğle
  12:54
 • İkindi
  15:28
 • Akşam
  17:51
 • Yatsı
  19:14
Sayfa Başı