Karacan: Bu ortamda banka batırmak pahalıya patlar

Hürriyet Haber
13.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

SPK eski Başkanı Ali İhsan Karacan, mevduata yüzde 100 güvencenin bugünkü ortamda kaldırılmasının yanlış olduğunu belirtti. Karacan, ‘‘Mevcut ekonomik ortamda bankaların batmasına müsade etmek de Türkiye'ye pahalıya patlar'' dedi.

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) eski Başkanı Ali İhsan Karacan, Interbank'ın Merkez Bankası Mevduat Sigorta Fonu tarafından devralınmasıyla başlayan tartışmaya farklı bir boyut getirdi. Karacan, ‘‘Bugünkü ortamda bankaların batmasına müsade etmek, Türkiye'ye daha pahalıya patlar. Sektöre güven sarsılırsa, bankaları ayakta tutmaya Koç'un da Sabancı'nın da adı yetmez'' dedi. Karacan, Koç ve Sabancı Grubu'na bağlı bankaların yöneticilerinin, ‘‘Mevduata yüzde 100 güvence kaldırılsın. Kamu kaynaklarıyla bankaların kurtarılmasından vazgeçilsin'' şeklindeki açıklamaları üzerine, şunları söyledi:

‘‘Dünyada birçok ülkede kriz dönemlerinde mevduata yüzde 100 güvence veriliyor. İskandinav ülkelerinde böyle oldu. Meksika bunu uyguladı. Türkiye'nin bugünkü siyasi ve ekonomik ortamı, banka mevduatlarındaki yüzde 100 güvenceyi kaldırmaya müsait değil. Ekonomideki sıkıntılı ortam henüz ortadan kalkmış değil. Böyle bir ortamda bankacılık sisteminden yüzde 100 güvence desteği çekilirse, bundan sistemin tümü zarar görür. Tasarruf sahibinin sisteme güveni zayıflar, bırakın küçük bankalardan kaçmayı, bütün bankalardan mevduat kaçışı yaşanır. Sabancı, Koç adı elbette çok güçlüdür. Ancak, bankacılık sisteminin tümüne güveni sarsacak adımların atılması halinde, bankaları ayakta tutmaya bu isimler de yetmeyebilir.''

CEZALANDIRMA OLMALI

Hem bankacılık izni verilirken çok seçici davranılması gerektiğini, hem de sahip olduğu bankayı zayıf duruma düşürenlerin hukuki sorumluluğunun olması gerektiğini vurgulayan Ali İhsan Karacan, şöyle konuştu:

‘‘Tabii ki, bankasını zayıf duruma düşüren, kötü yöneten patron ve yöneticilerin hukuki sorumluluğu olmalı. Bunların hesabı, huhuk sistemi işletilerek sorulur. Ama, bugünkü ortamda ‘bırakalım batan batsın' demek, bütün bankacılık sistemine zarar verir. Bugün banka batırmanın maliyeti, kurtarmadan daha fazladır. Mevduata yüzde 100 güvence kaldırılırsa, faizler bir anda fırlar. Bu ekonomiye büyük darbe vurur. Ayrıca, bankacılık sistemine güven zedelenir. Sigorta ayrıca sektörde rekabetin önünü açar. Bugün mevduata güvence sınırının düşürülmesi için ortam müsait değil. Ortam müsait olduğunde elbette belirli normlara getirilebilir.’Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı