Karaçam: Yüksek faiz verenler denetlensin

Hürriyet Haber
13.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme: 13.01.1999 - 00:01

Yapı Kredi Bankası Genel Müdürü Burhan Karaçam, mevduata garanti uygulaması konusunda yaptığı açıklamada, mevduatın yüzde 60'tan fazlasını elinde tutan kamu bankalarının özelleştirilmesinden sonra güvencenin kaldırılması gerektiğini söyledi.

Şu aşamada en önemli konunun yüksek faiz veren bankaların acilen denetlenmesi olduğunu belirten Karaçam, şu noktalara dikkat çekti:

‘‘Bu konuda sektörde uzun yıllardan beri çifte standart uygulanmaktadır. yılardır kamu bankalarının zararları Devlet Hazine'si tarafından halktan toplanan vergilerler karşılanmaktadır. Kamu bankalarının farklı görevleri olsa da bu sistemin içindeki diğer bankalarla aynı rekabet koşullarına uymaları gerekir. Ancak bugüne kadar mevduatın yüzde 60'tan fazlasını elinde tutan kamu bankaları devlet güvencesinden yararlanarak toplanan paralarla kendilerini idare ettiler. Bugün de kamunun kaynak sıkıntısı nedeniyle en yüksek faizi veren bankalar arasında bazı kamu bankaları da yer almaktadır. Dolayısıyla olaya tek yönlü bakmamak lazım.''

Devletin mevduata sınırsız güvence vermesinin yanlışlığının bilinen bir gerçek olduğunu hatırlatan Karaçam, sözlerini şöyle sürdürdü:

‘‘Sektörde rekabet eşitliği sağlanacaksa, bunun sistemdeki bütün bankaları kapsayacak şekilde oluşturulması gerekir. Mevcut koşullarda güvenceyi kaldırdığınız zaman sistemin sadece yüzde 40'ının üzerinden kaldırmış oluyorsunuz. Bu nedenle, güvencenin devlet bankalarının özelleştirilmesinden sonra kaldırılması rekabet koşulları açısından çok daha doğru olacaktır. Bu yapılmadığı takdirde bir takım bankaların kendine kaynak yaratmak amacıyla güvenceyi amacı dışında kullanmalarını engellemek zor olacaktır.''Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı