BURSA HABERLERİ KARACABEY HABERLERİ

Karacabey'de Pelikan sayımı başladı

Yasin KESKİN/KARACABEY (Bursa), (DHA)
03.04.2018 - 18:27Son Güncelleme :

BURSA Karacabey Belediyesi ve Doğa Derneği işbirliği ile bu yıl Türkiye'de ilk kez gerçekleştirilen 'Karacabey Pelikan Sayımı' etkinliği başladı.

Yasin KESKİN/KARACABEY (Bursa), (DHA)

Karacabey ilçesi kırsal Esentepe Mahallesi'nde başlayan etkinlikte, gündüz ilkokul ve anasınıfı öğrencilerine eğitimler verildi. Eğitimde öğrencilere yaban hayatı ve kuşlar hakkında bilgiler verildi. Akşamüstü ise pelikan sayımı gerçekleştirildi. Gün boyu 200’e yakın pelikan sürüsü gözlemlendi. Yetkililer, göç dönemi olduğu için bu sayının az olduğunu, diğer günlerde ise bu sayının artmasının beklendiğini ifade etti.

ÜLKENİN DÖRT BİR YANINDAN GELDİLER

Organizasyon kapsamında gözlemciler, Esentepe mevkiine hâkim bir tepeden pelikanların göçlerini dürbün ve teleskoplarla izlediler. Tüm doğaseverlere ve vatandaşların katılımına açık olan etkinlik için ülkenin dört bir yanından gözlemciler ve doğa bilimciler Karacabey’e geldi.
Yetkililer tarafından Türkiye'de Ak Pelikanlar üzerine bireysel olanların dışında ilk kez böyle bir etkinlik gerçekleştirildiği söylendi. Avrupa'da da göçmen kuşların popülasyonu ile ilgili ciddi bir veri kaydı olacağı için oldukça önemli olan sayımın diğer ülkelerin uzmanlarınca da yakından takip edildiği belirtildi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Karacabey haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Karacabey ilinden Karacabey'de Pelikan sayımı başladı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 03 Nisan 2018 tarihinde saat 18 27’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Karacabey'de Pelikan sayımı başladı haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı