Gündem Haberleri

  Karacabey'de kuş ölümleri

  Aydın FİDAN/KARACABEY (Bursa), (DHA)
  10.01.2011 - 14:24 | Son Güncelleme:

  ABD, İsveç, Yeni Zelanda, İngiltere, İtalya ve Kanada'dan sonra esrarengiz kuş ölümleri Türkiye'de... Bursa'nın Karacabey ilçesinde, karayolu üzerinde onlarca ölü kuşa rastlanıldı.

  YOLDA KUŞ ÖLÜLERİ BULUNDU / Foto Galeri

  YOLDA ONLARCA ÖLÜ KUŞ BULUNDU / WEB TV 

  Bursa’nın Karacabey İlçesi yakınlarında karayolu üzerinde ve çevresine yayılmış olarak onlarca sığırcık kuşu ölüsü bulundu. Karacabey Kaymakamı ve İlçe Tarım Müdürü’nün incelemede bulunduğu bölgede, kanlı bir araç plakası bulundu. Ölümlerin sığırcık sürüsüne dalan bir araç nedeniyle meydana geldiği sanılıyor.  

  Karacabey İlçesi’ne 7 kilometre uzaklıkta karayolu üzerinde ve çevresinde bugün onlarca ölü sığırcık kuşuna rastlandı. ABD, İsveç, Yeni Zelanda, İngiltere, İtalya ve Kanada’daki esrarengiz kuş ölümlerini hatırlatan görüntülerle tedirgin olan çevredekiler, hemen durumu yetkilileri iletti. Durumun bildirilmesi üzerine Karacabey Kaymakamı Dursun Balaban ve İlçe Tarım Müdürü Erdoğan Ceylan, olay yerine gelerek incelemelerde bulundu.

  Yapılan inceleme sırasında, kuş ölülürenin arasında kanlı plaka bulundu. Yetkililer, yerdeki kuş sürüsüne bir aracın dalması sonucu olayın meydana geldiği ihtimali üzerinde duruyor.

  İlçe Tarım Müdürlüğü görevlileri, kanlı plaka ve yaralı bir kuşu alarak inceleme yapmak üzere Karacabey’e götürdü.

  Bu arada, Nilüfer Belediyesi Yerel Gündem 21 Genel Sekreteri Mehmet Kartal, Uluabat Gölü çevresindeki 5 köy muhtarı ile görüştüğünü ve bölgede başka kuş ölümü görülmediğini söyledi.

  Bu arada İl Tarım Müdürlüğü’nce bazı kuş ölüleri, telef olmalarının nedeninin ortaya çıkarılması için alınıp götürüldü.

  OTOMOBİL ÇARPMIŞ

  Karacabey Kaymakamı Dursun Balaban, kuşların öldüğü yerde bulunan kanlı plakanın ait olduğu aracın sahibine ulaşıldığını belirterek, "Kuşlar, otomobilin çarpması sonucu ölmüş. Olay yerinde bulunan plakanın araştırılması sonucu bu bilgi elde edildi. Araç Bursa’da faaliyet gösteren bir taşımacılık firmasına ait bir otomobil. Şirket sahipleri aracın sabah erken saatlerde Karacabey yakınlarında kuşlara çarptığını doğruladı. Ancak yine de araştırmamız devam ediyor" dedi.

  SÜRÜCÜ TEHLİKE ATLATMIŞ

  Kuşlara çarptığı bildirilen sürücü 55 yaşındaki Erden Köybaşı’nın yakını Ahmet Tarhan, Karacabey’e gelerek kanlı plakayı yetkililerden teslim aldı. Ahmet Tarhan, aracı kullanan Erdem Köybaşı’nın saat 08.00 sıralarında aniden önüne çıkan kuş sürüsü çarpmamak için fren yaptığını belirterek, "Fren yapmasına rağmen kuş sürüsünün arasına dalmış. Kuşlar şiddetli bir biçimde araca çarpmış. Aracın silecekleri ve farları zarar görmüş. Büyük bir tehlike atlatan Erdem bey kuşların aracın içine gireceğini zannederek korku da yaşamış" diye konuştu.

  KANADA'DA ÖLÜ KUŞLAR KORKUTTU

  İTALYA'DAKİ KUŞLAR DA ÖLDÜ

  İŞTE DÜNYADAKİ ESRARENGİZ KUŞ ÖLÜMLERİNİN NEDENİ


   

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı