Gündem Haberleri

  Karabulut davasına ret

  Salim UZUN/ ANTALYA, (DHA)
  09.11.2009 - 14:04 | Son Güncelleme:

  ERGENEKON Soruşturması kapsamında gözaltına alınıp 11 ay tutuklu kaldıktan sonra serbest bırakılan ‘Noel Baba Barış Konseyi' Yönetim Kurulu Başkanı Muammer Karabulut'un Ceza Muhakemesi Kanunu'nun 250'nci Maddesi'ni yürütmekle görevli mahkemelerin kapatılması için yaptığı başvuru reddedildi.

  Karara itiraz eden Karabulut, “Türkiye kendi hukuk sistemine hançer saplamış, özel yetkili savcı, hakimler Türkiye'yi talan etmiştir. Terör örgütleri ile mücadele için kurulan bu mahkemeler, terörle mücadele edenleri içeri almış, yargı kontra operasyon yemiştir” dedi.
  Ergenekon Soruşturması kapsamında gözaltına alınan ve 11 ay tutuklu kaldıktan sonra 41'inci duruşmada tahliye edilen Muammer Karabulut Ergenekon davasını yürütmekle görevli 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nin Anayasa'ya aykırı olduğunu ileri sürdü. Karabulut'un, bu nitelikteki mahkemelerin varlığına son verilmesi için Antalya Nöbetçi Ağır Ceza Mahkemesi'ne yaptığı başvuru reddedildi.

  Anayasa'ya aykırılık nedeniyle kapatılan Devlet Güvenlik Mahkemeleri'nin (DGM), CMK'nın 250'nci maddesi ile görevlendirilen mahkemelerle geri getirildiği iddiasıyla yaptığı dava başvurusunun kabul edilmediğini belirten Karabulut, şöyle dedi:

  “DGM'lerin yerine kurulan bu mahkemeler, Türkiye hukuk devleti olma isteğine karşı en büyük engeldir. 250'nci Madde ile görevli birimler demokrasi, insan hakları, hukukun üstünlüğü ve uluslararası hukuk kurallarına aykırı davranmıştır. Bunun en açık örneği keyfi kararların alındığı, sorgulamaların yapıldığı Ergenekon soruşturmasıdır.”

  CMK'nın 250'nci Maddesi'ni yürüten mahkemeler ile Anayasa'nın başlangıç ilkelerinin ihlal edildiğini, bu nedenle bu mahkemelerce yürütülen soruşturmaların geri bırakılması gerektiğini savunan Karabulut, “DGM'lerin yerine getirilen bu mahkemelerin kapatılmasıyla ilgili açtığım davanın reddedilmesi Türkiye'nin nasıl yönetildiğini açıkça göstermektedir. Türkiye, kurduğu bu özel mahkemelerle dünyayı kandırmış, kendi hukuk sistemine hançer saplamıştır. Özel yetkili savcı, hakimler Türkiye'yi talan etmiştir. Başta PKK olmak üzere terör örgütleri ile mücadele için kurulan bu mahkemeler, terörle mücadele edenleri içeri almış, yargı kontra operasyon yemiştir” diye konuştu.
  Açtığı davanın reddedilmesiyle ilgili İstanbul 14'üncü Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı'na itiraz başvurusu yaptığını dile getiren Muammer Karabulut, “Bu itirazım da kabul edilmezse Türkiye uluslararası platformdan yaptırım yer. Türkiye yargı üzerinde yaptığı deformasyonla hukuksuzluk yapmaktadır. Bu da Türkiye'nin yargı bağımsızlığını zedelemekte, uluslararası nitelikteki anlaşmalara gölge düşürmektedir” diye konuştu.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı