"Necdet Doğan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Necdet Doğan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Necdet Doğan

Karabük'te 217 robot yarıştı

Bu yarışma ilk de değil. Bu yıl üçüncüsü düzenlenmiş. Karabük Üniversitesi Proje Geliştirme ve Tasarım Öğrenci Kulübü tarafından düzenlenen 3. Saf-Run Robot Yarışması'nda 217 robot mücadele etmiş.

Karabük Üniversitesi’nde öğrenci kulübü tarafından düzenlenen yarışmada, ortaokul, lise ve üniversite öğrencilerinin hazırladığı robotlar "mini sumo", "çizgi izleyen", "yangın söndüren" ve "serbest" olmak üzere dört ayrı kategoride yarışmış.

Bu haberi okuyunca biraz şaşırıyorsunuz. Biraz heyecan duyuyorsunuz. Ancak, Japonya’dan gelen insana en çok benzeyen silikon robot üretildi haberinden sonra gazetelerde bu habere yer bulamıyoruz.

Söz konusu olan çocukların oynadığı uzaktan kumandalı otomobil veya traktör değil.

Kulüp Başkanı Pınar Koçer “Çalışma temposu açısından zorlu fakat takım çalışması yönünden çok güzel bir süreç yaşandı. Bugün yarışmamızın geldiği nokta yorgunluğumuza değdi. Yaklaşık 4 ay süren bu çalışmamız için okulumuz, hocalarımız ve hatta Karabük halkı desteklerini hiçbir zaman eksik etmedi" demiş.

Üniversitede yapılan bir etkinliğe Karabük halkının verdiği destek önemli.

Demek ki, önceki yıllardaki çalışmaları benimsemişler, başarılı olacağına inanmışlar.

ÖDÜL TÖRENİNE REKTÖR POLAT DA KATILDI

3. Saf-Run Robot Yarışması’nın ikinci gününde gerçekleşen ödül törenine Rektör Prof. Dr. Refik Polat da katılmış.

Rektör Polat şöyle konuşmuş: “Hepiniz Karabük’e ve üniversitemize hoş geldiniz. Umarım sizler için faydalı ve eğlenceli bir etkinlik olmuştur.

Protas Öğrenci Kulübümüze de Saf-Run yarışlarını düzenlediği için teşekkür ediyorum. Öğrencilerimizin yaptığı bu etkinliklerle gurur duyuyorum.”

Ödül töreninde ilk olarak Kastamonu Özel Burma Lisesi, İzmir Tuğba Özbek Lisesi ve ASO Teknik Koleji’ne ödüllerini Girgin Elektronik sahibi Osman Girgin vermiş.

Serbest Robot kategorisi’nin 1’incisi “Ttech Patroid”, 2’ncisi “Yardımsever” ve 3’üncüsü “X-Ray Radar” adlı robotlara ödüllerini Teknoloji Fakültesi Mekatronik Mühendisliği Bölüm Başkanı, Robot Kulübü Danışmanı Prof. Dr. Raif Bayır takdim etmiş.

Çizgi izleyen kategorisinde yarışarak 1’inci olan “Kilo Ohm”, 2’nci olan “Giga Ohm” ve 3’üncü olan “Piko Ohm” adlı robotları ile Üniversitemiz Robot Kulübü KAROT ekibine ödüllerini Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Yaşar takdim etmiş.

Yangın Söndüren kategorisinde yarışarak 1’inciliği alan Göktuğ Akkuş, 2. ve 3’üncülüğü alanEray Aktokluk’ada ödüllerini Kardemir AŞ Genel Müdür Yardımcısı Hakan Onur takdim etmiş.

Mini Sumo kategorisinde “Barbaros” 1’inci, “Karahan” 2’nci ve “Alfa Bravo” adlı robot da 3’üncü olmuş ve başarılı öğrenciler ödüllerini Rektör Polat’ın elinden almışlar.

Gökşen Mustafa Yücel Spor Salonu'nda düzenlenen yarışmada konuşan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yaşar şöyle demiş;

"20 yıl sonra Türkiye'yi nerede görmek istiyorsanız ona göre çalışmalarınızı yapmanızı istiyoruz.

Elimizde bulunan teknoloji ile yetinmemeliyiz.

Sizler bugün yapılmış olanların on kat daha iyisini yapmalısınız.

Dünyanın en büyük sektörü savunma sanayiidir, savunma sektörünün en büyük etkinliği de robotlardır.

Bir milisaniyede patlayan bir silah dünyanın şeklini değiştirir.

Bunun için sizlerin de daha hızlı, daha görsel ve teknolojik işler yapmanızı bekliyoruz."

Yarışmada 1'inciye 2 bin, 2'nciye bin, 3'üncüye ise 750 lira para ödülü verilmiş.

***

Burada alınan para ödüllerinin öğrenciler için pek önemli olmadığını sanıyorum.

Onlar, başka bir heyecan için yarıştılar ve başardılar.

Bu kardeşlerimizi kutluyorum.

Anadolu’dan üniversitelerimizden böyle haberler gelmesi ne güzel.

Devlete 1 milyon lira

vergi veren lise de var

Yetiştirdiği öğrencilerle özel sektörün kalifiye eleman ihtiyacını gideren Bingöl Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, ürettiği ürünlerin satışından elde ettiği gelirden son 4 yılda devlete 1 milyon lira vergi ödemiş.

Sahip olduğu teknolojik cihazlar sayesinde Bingöl ve çevre il ve ilçelerindeki firma ve esnafın ihtiyacı olan ürünleri üreten lise, bu ürünlerin satışından gelir elde ediyormuş.

Eğitim sayesinde kalifiye personel olarak yetişen öğrenciler, döner sermayeden kendilerine yapılan ödeme ile okul harçlığını çıkarıyormuş.

Okul müdürü Abdulselam Begiç, AA muhabiri Aydın Arık’a açıklama yapmış.

Begiç, bin 600 öğrencinin eğitim gördüğü okulun metal teknolojileri ile mobilya iç mekan bölümünde 360 öğrencinin bulunduğunu söylemiş ve eklemiş:

“Atölyelerde eğitim amaçlı yapılan ürünlerin satışından önemli gelir elde ediyoruz.

Geçen yıl 2 milyon lira ciro yaptık. Son 4 yılda 1 milyon lira vergi ödedik.

Okulumuzda her türlü mobilya ve metal ürünleri yapılabiliyoruz.

Metal ve mobilya bölümündeki 360 öğrencimizin her birine döner sermayeden aylık ortalama 250 ile 450 lira arasında ödeme yapıyoruz.

En önemlisi mezun olunca hepsi birer meslek sahibi oluyor.

Öğrencilerimiz en iyi şekilde meslek öğrendiği için çok rahat bir şekilde iş imkânına kavuşuyor.

81 İLDEN SİPARİŞ BEKLİYORUZ

Sadece Bingöl değil, birçok ilden sipariş alıyoruz.

Okulumuz adeta bacasız bir fabrika gibi.

Katma değeri yüksek ürün siparişleri alıp, devletimize vergi desteğinde bulunduğumuz için mutluyuz."

Böyle okulların örnek olmasını diliyor ve bekliyorum.

75 kuruş harcayarak

100 km gidebilen

otomobil yaptılar

Edirne’deki Trakya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi öğrencilerince yapılan elektrikli araç "Pehlivan Elektrak", Balkan turu kapsamında Makedonya'da tanıtılmış.

Pehlivan Elektrak’ı üreten ekip Üsküp Tetova Üniversitesi’nde TÜBİTAK Alternatif Enerjili Araçlar Yarışı'nda "En İyi Tasarım" ödülünü kazanan araçlarını tanıttı.

Proje ekibi, Bosna Hersek, Karadağ, Arnavutluk rotasını izleyerek aracın tanıtımını sürdürecekmiş.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Edirne ziyareti kapsamında proje ekibi ve Pehlivan Elektrak'ı Kapıkule Sınır Kapısı'ndan uğurlamıştı.

Trakya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi'nde eğitim gören 16 öğrencinin çalışmaları sonucu ortaya çıkarılan elektrikli otomobil, 190 kilogram ağırlığında ve saatteki hızı 110 kilometreye kadar çıkabiliyor.

Lityum bataryalarla çalışan araç, 3 kilovatsaat bataryayla yaklaşık 100 kilometre gidebiliyor. Araç, 75 kuruşa 100 kilometre yol kat edebiliyor.

Bugünkü iyi haberler için okullarımıza baktım ve bunları buldum.

Baktığınız açıya göre değişiyor.

Ben böyle bakmayı, başarılı insanları, başarılı işleri bulup yazmayı seviyorum.

Herkesin, her zaman iyi haberler alması dileğiyle…

X